Nowy numer 48/2020 Archiwum

Piotr Duda: Będzie wniosek o wolne niedziele

Otwarta deklaracja szefa Solidarności ws. działań Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli.

W czasie wizyty w Legnicy Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ Solidarność, padły ważne deklaracje, opinie i postulaty. Wśród nich przewodzący związku wspomniał o potrzebie zmiany ordynacji wyborczej tak, aby powstały Jednomandatowe Okręgi Wyborcze a także zmianę ustawy o referendach obywatelskich. Ta miałaby gwarantować obligatoryjne wszczęcie referendum w chwili, gdy jego projekt uzyska odpowiednią ilość podpisów.

- Posłowie nie mogliby wówczas zablokować takiego projektu. Dzisiaj jest tak, że 65% posłów naszego parlamentu zdobyło w swoim okręgu mniej niż 1 % wszystkich głosów oddanych w danym okręgu! I oni mówią nam, że są namaszczeni przez naród? I ci posłowie, wybrani taką znikomą ilością głosów, blokują obywatelskie projekty ustaw. Bez podania przyczyny! – oburzał się Piotr Duda.

Według niego takie działanie posłów i senatorów stabilizuje system, który nie jest demokratyczny ponieważ nie dopuszcza obywateli do współrządzenia.

- Demokracja kończy się w niedzielę wyborczą. Rano w poniedziałek już rządzą liderzy partyjni – oceniał związkowiec.

W tak widzianej rzeczywistości politycznej Piotr Duda nie widzi na razie szans na zmianę m.in. prawa pracy i możliwości wprowadzenia zakazu handlu sklepom wielkopowierzchniowym. W naszej diecezji istnieje bowiem Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, którego członkiem jest Solidarność Zagłębia Miedziowego.

- Walka o wolne niedziele jest jednym z naszych priorytetów. Solidarność od samego swojego początku, od 1980 roku, była za tym, aby wolne niedziele były dla Boga i rodziny. Tutaj idziemy ramię w ramię z Kościołem, chociażby przez organizowanie wspólnych przedsięwzięć takich jak Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli. Krok po kroku będziemy kroczyć do tego, aby faktycznie niedziele były wolne od handlu wielkopowierzchniowego. Mamy przykład udanej zmiany prawa w kwestii dni wolnych od pracy w święta religijne i państwowe. Gdy o to walczyliśmy, niektórzy mówili, że jest to nierealne do wprowadzenia a przedsiębiorcy straszyli zaś ogromnymi zwolnieniami. Dzisiaj mamy wolne dni świąteczne, zwolnień nie ma, ba jest wręcz odwrotnie - ludzi w handlu brakuje. Nie wyobrażam sobie innych działań jak wspólnych z Kościołem. W preambule statutu Solidarności jest zapis o wartościach chrześcijańskich. Na razie praktycznie nie istnieje możliwość wniesienia obywatelskiego projektu ustawy znoszącej handel wielkopowierzchniowy. Parlament i tak by zablokował taki projekt. W w najbliższym nadarzającym się momencie taki projekt złożymy – deklarował Piotr Duda na spotkaniu z dziennikarzami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama