Zapraszamy do przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń drugiej połowy 2012 roku w diecezji legnickiej.
Czerwiec
Na początku czerwca wspominaliśmy kolejną rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Legnicy. 2 czerwca 1997 roku Ojciec Święty przyleciał do Legnicy i odprawił na tamtejszym lotnisku Eucharystię. Na jej zakończenie ukoronował ikonę Matki Bożej Łaskawej swoimi koronami. Pobłogosławił również m.in. kamienie węgielne pod budowę nowych świątyń w diecezji legnickiej. Wielkie uroczystości dziękczynne odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Lipiec–sierpień
W tym roku Piesza Pielgrzymka Legnicka na Jasną Górę szła po raz 20. Tym razem wyruszyła 29 lipca, a zakończyła się szczęśliwie w jasnogórskiej kaplicy 7 sierpnia. Wzięło w niej udział ponad 800 osób. Jak na jubileuszowe przejście przystało, świętowano hucznie. Na jednym z postojów rozegrano turniej piłkarski o Puchar Głównego Przewodnika. Zwyciężyła grupa nr 3 z Bolesławca. W Taczalinie bp Stefan Cichy wręczył medale wielu osobom, które od lat tworzą główny trzon organizatorów pielgrzymki. Hasłem tegorocznych rekolekcji w drodze były słowa: „Kościół naszym domem”.
Koniec sierpnia to dla młodych katolików czas wyjazdu na Spotkanie Młodych. W tym roku wyjątkowo odbyło się ono nie w Krzeszowie, lecz w Legnickim Polu. XIX Spotkanie Młodych zgromadziło w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej kilkuset uczestników. Motywem przewodnim były słowa nawołujące do walki o wiarę. Tak więc był dzień werbunku, poznawania wroga, aż do wydania mu bitwy i zwycięstwa z Jezusem Chrystusem. Młodzi modlili się na Eucharystiach, w czasie adoracji w pobliskim „Edenie”, tańczyli i śpiewali w czasie modlitwy uwielbienia. Słuchali też konferencji m.in. ks. Stanisława Orzechowskiego i o. Leona Knabita. Młodych odwiedzili obaj biskupi: Stefan Cichy oraz Marek Mendyk.
Wrzesień
Początek nowego roku szkolnego to początek historii dla katolickiego szkolnictwa w Jeleniej Górze. Udało się powołać Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego. Dokonało tego Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne im. śś. Erazma i Pankracego, działające przy jeleniogórskiej bazylice mniejszej. Na zajęcia uczęszcza tu 20 uczniów – 12 chłopców i 8 dziewczyn. Jak komentują nauczyciele, jest więc ewangelicznie – 12 apostołów i 8 błogosławieństw. Warto podkreślić, że uczniowie nie płacą za naukę żadnego czesnego. Jest to ewenement wśród szkół prywatnych. Założyciele zwracają uwagę, że szkoły katolickie w Polsce mają najlepsze wyniki wychowawcze ze wszystkich placówek publicznych i prywatnych.
Październik
Początek października okazał się bardzo szczęśliwy dla Bolesławca. Otóż 7 dnia tego miesiąca odbyły się uroczystości nadania godności bazyliki mniejszej miejscowej świątyni pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Dokonało się to w czasie Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Zakończył się tym samym kilkuletni czas remontów i żmudnych przygotowań. Jak podkreślają miejscowi duszpasterze, ogromny wkład w remont mieli wierni tej parafii. Warto przypomnieć, że w 1956 roku Mszę św. w tej świątyni odprawił ks. Karol Wojtyła. W 2004 roku bp Tadeusz Rybak podniósł kościół do rangi sanktuarium maryjnego diecezji legnickiej.
Listopad
Ten miesiąc był szczęśliwy dla chłopca zostawionego w oknie życia. 7 listopada wczesnym wieczorem odezwał się dzwonek alarmowy w legnickim oknie prowadzonym przez Caritas Diecezji Legnickiej. Okazało się, że ktoś pozostawił tam 3–4-miesięcznego chłopczyka. Od razu zostały wszczęte wszystkie procedury. Wezwana załoga pogotowia ratunkowego określiła stan chłopca jako dobry. Było to już drugie dziecko pozostawione w legnickim Oknie Życia, które zostało otwarte w 2010 roku. Pierwsze dziecko znalazło się tam w listopadzie 2011 roku.
Grudzień
W połowie miesiąca Lubin wzbogacił się o schronisko dla osób bezdomnych. Założyło je Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Jest to trzecie schronisko tego towarzystwa w naszej diecezji. Znajduje się ono w byłej Izbie Wytrzeźwień przy ul. Parkowej 1. Znajdzie w nim schronienie 40–50 trzeźwych mężczyzn. Schronisko jest drugim miejscem pomagającym bezdomnym w Lubinie. Pierwszym jest noclegownia znajdująca się przy kościele św. Wojciecha.