Nowy numer 3/2021 Archiwum

Milczenie nie zawsze jest złotem

Ruszyła druga edycja konkursu „I ty możesz zostać Demostenesem”. Tym razem mistrza mowy polskiej poszukuje się wśród uczniów Dolnego Śląska.

– Jednym z wyzwań świata współczesnego jest umiejętność skutecznej autoprezentacji, odwaga w głoszeniu własnych poglądów oraz czynny udział zaangażowanych obywateli w życiu społeczeństwa – uważa Irena Sikora-Kołodyńska, dyrektor MZS nr 3. – Dlatego przedmiotem konkursu jest napisanie i wygłoszenie tekstu (przemówienia lub wypowiedzi w innej formie – np. rapu) na temat mieszczący się w kategorii „Świat wokół mnie”, skierowanego do rówieśników. Organizowany przez gimnazjum konkurs pozwala uczniom gimnazjów oraz najstarszych klas szkoły podstawowej na zaprezentowanie w ciekawej formie własnych przemyśleń na temat otaczającej ich rzeczywistości, zwrócenie uwagi na pozytywne i negatywne aspekty życia młodych ludzi – dodaje.

Milczenie nie zawsze jest złotem   Za główny cel konkursu organizatorzy powzięli dbałość o piękno języka polskiego Archiwum MZS Bolesławiec

Za najważniejsze cele konkursu organizatorzy przyjęli popularyzowanie form wypowiedzi publicznej ze szczególną dbałością o piękno polszczyzny oraz poprawną dykcję, artykulację, intonację oraz modulację głosu, a także komunikację pozawerbalną, doskonalenie umiejętności wyrażania własnych poglądów w kulturalny sposób, przygotowanie do udziału w życiu publicznym.

Ubiegłoroczna, miejska edycja konkursu odniosła spodziewany sukces. Teraz przyszedł więc czas na kolejną, tym razem skierowaną do uczniów z całego Dolnego Śląska.

– Wypowiedzi uczestników pierwszej edycji dotyczyły różnorodnych problemów i zjawisk. Umożliwiły spojrzenie na rzeczywistość z perspektywy młodego człowieka, który – wbrew obiegowej opinii – żywo jest zainteresowany problemami otaczającego go świata. Świadczyła o tym tematyka wystąpień, które dotyczyły m. in. małej ojczyzny, ekologii, pasji i tolerancji – mówi I. Sikora-Kołodyńska.

Organizatorzy podkreślają wysoki poziom kompetencji językowych i stylistycznych uczniów, przy jednoczesnej dyscyplinie, zwięzłości oraz logicznej i przemyślanej konstrukcji wypowiedzi.

Milczenie nie zawsze jest złotem   Patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk rjp.pl

 

Stąd narodził się pomysł zaproszenia do udziału w konkursie uczniów z całego Dolnego Śląska, umożliwienie im zaprezentowania własnych poglądów i poznania opinii rówieśników. – Będzie to z całą pewnością cennym doświadczeniem zarówno dla nich samych, jak i dla dorosłych, którzy będą mogli wystąpień tych posłuchać. Sensowności i celowości przedsięwzięcia dowodzi fakt, że honorowy patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk – podkreśla dyrektor bolesławieckiej szkoły.

Konkurs organizowany jest przez Gimnazjum Samorządowe nr 3 im. Jana Pawła II przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Bolesławcu. Na stronie internetowej szkoły można znaleźć regulamin konkursu. Finał laureatów odbędzie się w maju w Bolesławcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama