GN 28/2018 Archiwum

Milczenie nie zawsze jest złotem

Ruszyła druga edycja konkursu „I ty możesz zostać Demostenesem”. Tym razem mistrza mowy polskiej poszukuje się wśród uczniów Dolnego Śląska.

– Jednym z wyzwań świata współczesnego jest umiejętność skutecznej autoprezentacji, odwaga w głoszeniu własnych poglądów oraz czynny udział zaangażowanych obywateli w życiu społeczeństwa – uważa Irena Sikora-Kołodyńska, dyrektor MZS nr 3. – Dlatego przedmiotem konkursu jest napisanie i wygłoszenie tekstu (przemówienia lub wypowiedzi w innej formie – np. rapu) na temat mieszczący się w kategorii „Świat wokół mnie”, skierowanego do rówieśników. Organizowany przez gimnazjum konkurs pozwala uczniom gimnazjów oraz najstarszych klas szkoły podstawowej na zaprezentowanie w ciekawej formie własnych przemyśleń na temat otaczającej ich rzeczywistości, zwrócenie uwagi na pozytywne i negatywne aspekty życia młodych ludzi – dodaje.

Za główny cel konkursu organizatorzy powzięli dbałość o piękno języka polskiego   Za główny cel konkursu organizatorzy powzięli dbałość o piękno języka polskiego Archiwum MZS Bolesławiec

Za najważniejsze cele konkursu organizatorzy przyjęli popularyzowanie form wypowiedzi publicznej ze szczególną dbałością o piękno polszczyzny oraz poprawną dykcję, artykulację, intonację oraz modulację głosu, a także komunikację pozawerbalną, doskonalenie umiejętności wyrażania własnych poglądów w kulturalny sposób, przygotowanie do udziału w życiu publicznym.

Ubiegłoroczna, miejska edycja konkursu odniosła spodziewany sukces. Teraz przyszedł więc czas na kolejną, tym razem skierowaną do uczniów z całego Dolnego Śląska.

– Wypowiedzi uczestników pierwszej edycji dotyczyły różnorodnych problemów i zjawisk. Umożliwiły spojrzenie na rzeczywistość z perspektywy młodego człowieka, który – wbrew obiegowej opinii – żywo jest zainteresowany problemami otaczającego go świata. Świadczyła o tym tematyka wystąpień, które dotyczyły m. in. małej ojczyzny, ekologii, pasji i tolerancji – mówi I. Sikora-Kołodyńska.

Organizatorzy podkreślają wysoki poziom kompetencji językowych i stylistycznych uczniów, przy jednoczesnej dyscyplinie, zwięzłości oraz logicznej i przemyślanej konstrukcji wypowiedzi.

Patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk   Patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk rjp.pl

 

Stąd narodził się pomysł zaproszenia do udziału w konkursie uczniów z całego Dolnego Śląska, umożliwienie im zaprezentowania własnych poglądów i poznania opinii rówieśników. – Będzie to z całą pewnością cennym doświadczeniem zarówno dla nich samych, jak i dla dorosłych, którzy będą mogli wystąpień tych posłuchać. Sensowności i celowości przedsięwzięcia dowodzi fakt, że honorowy patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk – podkreśla dyrektor bolesławieckiej szkoły.

Konkurs organizowany jest przez Gimnazjum Samorządowe nr 3 im. Jana Pawła II przy Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Bolesławcu. Na stronie internetowej szkoły można znaleźć regulamin konkursu. Finał laureatów odbędzie się w maju w Bolesławcu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma