Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Eksperci zbadali podziemne wyziewy

Anna Czukiewska, koordynator programu medycznego mówi, że po przebadaniu prawie 300 osób nie stwierdzono schorzeń, których przyczyną mogłyby być wyziewy z kopalni.

Badania przeprowadzono po protestach społecznych mieszkańców gminy Jerzmanowa. Ludzie obawiali się silnych wyziewów, wydostających się z szybu Św. Jakub. Zdaniem protestujących, są one szkodliwe dla zdrowia mieszkających w sąsiedztwie szybu ludzi.

KGHM zlecił badania gazów naukowcom z łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy, którzy właśnie zakończyli przeprowadzanie analiz. Ich zadanie polegało na ocenie „ryzyka potencjalnych skutków zdrowotnych związanych z emisją i emisją substancji chemicznych wydzielających się z szybów wydechowych ZG Polkowice – Sieroszowice”.

W powietrzu wokół kopalni zidentyfikowano siarkowodór, a także niektóre węglowodory ropopochodne, występujące zwykle w otoczeniu przemysłu. Ale żadna z tych substancji nie przekraczała dopuszczalnych norm.

Prof. dr hab. Sławomir Czerczak, kierownik projektu powiedział, że poza siarkowodorem w powietrzu znalazły się również znikome ilości ksylenu, toluenu i benzenu.

– Te związki towarzyszą nam niestety wszędzie, gdzie mamy do czynienia z przemysłem maszynowym i samochodowym, więc ich obecność nas nie zdziwiła. Ilości związków ropopochodnych były jednak tak małe, że również nie możemy mówić o jakimkolwiek negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie. Co bardzo ważne, brak jakiegokolwiek szkodliwego oddziaływania powietrza na ludzi potwierdzają też kompleksowe badania medyczne, zorganizowane przez KGHM dla mieszkańców Jerzmanowej i okolic – podkreśla prof. Czerczak.

Wiadomo, że odór z kopalni związany jest z eksploatacją górniczą   Św. Jakub to jeden z najnowocześniejszych zakładów w KGHM
Wiadomo, że odór z kopalni związany jest z eksploatacją górniczą
Roman Tomczak/GN

Anna Czukiewska, koordynator programu medycznego dodaje, że przebadano bardzo szczegółowo prawie 300 osób i nie stwierdzono żadnych specyficznych dolegliwości ani schorzeń, które mogłyby być spowodowane przez gazy wydostające się z kopalni.

Te wyniki potwierdzają wcześniejsze badania powietrza wokół szybu, należącego do Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice.

Wraz z wydalanym z wyrobisk kopalnianych powietrzem, na powierzchnię wydostaje się siarkowodór oraz tzw. związki odoroczynne.

Wiadomo, że ma to bezpośredni związek z prowadzoną eksploatacją. Jest to zjawisko niespotykane wcześniej w światowym górnictwie.

– Od wielu miesięcy KGHM wspólnie z naukowcami i przedstawicielami międzynarodowych firm szuka sposobów skutecznej neutralizacji gazów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo górników i jakość życia okolicznych mieszkańców – informują pracownicy Departamentu Komunikacji. 

– Specjaliści z Centrum Badania Jakości we współpracy z czeskim Centrum Laboratoriów Higienicznych Stale prowadza także stały monitoring powietrza wokół szybu - zapewniają.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma