Nowy numer 21/2018 Archiwum

MSW likwiduje Policyjną Izbę Dziecka w Legnicy

Nowe przepisy wymagają od Policyjnych Izb Dziecka spełnienia zaostrzonych wymogów. Wśród nich jest obowiązek posiadania tzw. spacerniaka. Legnicka izba go nie ma.

Według opinii Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Izbę Dziecka w Legnicy (jedyną na terenie całej diecezji legnickiej) należy zlikwidować ze względów oszczędnościowych.

Jeśli tak się stanie, młodocianych zatrzymanych trzeba będzie wtedy wozić do Wrocławia lub Wałbrzycha, miejscowości oddalonych odpowiednio o 80 i 60 km. Legniccy policjanci będą musieli także za każdym razem wkalkulowywać taką podróż w harmonogram czynności służbowych. Niektórzy z nich już teraz komentują, że to będzie niepotrzebna strata czasu.

Także prezydent Legnicy nie może pogodzić się z decyzją MSW. – To zaskakujący, niezrozumiały i wręcz szkodliwy pomysł. Nie możemy się na to zgodzić – powiedział Tadeusz Krzakowski podczas posiedzenia Rady Programowej Porozumienia dla Bezpieczeństwa Legnicy w piątek 16 listopada.

Zdaniem prezydenta miasta, likwidacja policyjnej placówki zagraża nie tylko bezpieczeństwu w Legnicy, ale także w innych miastach i gminach regionu, które z tej placówki do tej pory korzystały.

 

Samorząd Legnicy na potrzeby między innymi Policyjnej Izby Dziecka przekazał niedawno własny obiekt przy ulicy Staffa, gdzie placówka miała być przeniesiona z tymczasowej siedziby w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Asnyka. Izbę finansowo wspierały sąsiednie samorządy.

– Podawane jako dodatkowy powód likwidacji względy oszczędnościowe są absurdalne, gdyż koszty przewozu i konwojowania małoletnich do odległych miast oraz angażowania w to funkcjonariuszy będą znacznie wyższe od obecnych kosztów funkcjonowania w Legnicy tej placówki – mówił Tadeusz Krzakowski.

Ostatni remont Policyjnej Izby Dziecka w Legnicy kosztował 150 tys. zł. Prezydent Legnicy zapowiedział, że zwróci się do samorządów sąsiednich miast i gmin o wspólne wystąpienie z protestem przeciwko likwidacji Policyjnej Izby Dziecka.

W skład Rady Programowej Porozumienia dla Bezpieczeństwa Legnicy wchodzą m.in. przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, spółek i instytucji miejskich, organizacji, spółdzielni mieszkaniowych i firm zajmujących się ochroną.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma