Nowy numer 28/2018 Archiwum

Miecz, symbol miłosierdzia

Muzeum Regionalne w Jaworze otworzyło stałą wystawę „Warczą karabiny i dzwonią pałasze...”. Wśród eksponatów są m. in. miecze i szable.

Miecz św. Marcina, kopię szabli marszałka Piłsudskiego, bojową kosę polskich powstańców - te eksponaty można oglądać od 11 listopada na wystawie stałej, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Jaworze.

Znakomita część eksponatów broni białej oraz prochowej pochodzi z prywatnych zbiorów jaworskiego zbieracza militariów, Jana Karło.

Wernisaż wystawy rozpoczął pokaz walk rycerskich na miecze, przygotowany przez powstające właśnie bractwo rycerskie w Jaworze.

Pokaz odbył się we wnętrzach byłego kościoła klasztornego, należącego niegdyś do założenia klasztornego oo. bernardynów. Po pokazie publiczność przeniosła się na pierwsze piętro muzeum, gdzie uroczyście otwarto wystawę „Warczą karabiny i dzwonią pałasze...”.

Przed wernisażem młodzi rycerze z Jawora przypomnieli, jak niegdyś używano mieczy   Pokaz walki na miecze
Przed wernisażem młodzi rycerze z Jawora przypomnieli, jak niegdyś używano mieczy
Fot. Roman Tomczak/GN
Mimo wieczornej pory, w wernisażu wzięło udział spore grono jaworzan, w tym młodzież i dzieci. 11 listopada jest dla Jawora świętem podwójnym. To dzień wspomnienia patrona miasta, św. Marcina oraz - jak w każdej miejscowości w Polsce - dzień odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 r.

Podczas wernisażu pracownicy Muzeum Regionalnego w Jaworze przypominali, że według legendy to właśnie mieczem św. Marcin odciął połę swojego płaszcza, aby okryć nim żebraka.

Goście odwiedzający wystawę mogli także spróbować znakomitych rogali marcińskich, przygotowanych na tę okazje przez muzeum.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma