W 30. rocznicę ogłoszenia Aktu Europejskiego przez papieża Jana Pawła II z 13 punktów w naszym kraju na polskie fragmenty Camino de Santiago wyruszyło kilkudziesięciu śmiałków.
Inicjatywę przejścia 10 listopada 2012 roku fragmentu polskiego szlaku wiodącego do Santiago de Compostella ogłosiło i koordynowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg Św. Jakuba.
- Wychodzimy na szlak w dzień po 30. rocznicy ogłoszenia przez papieża Aktu Europejskiego. Jan Paweł II wołał, aby nie iść za przygodną modą, lecz aby podążać ku wartościom, które budowały chrześcijańską Europę. Organizując przejście, chcieliśmy dać możliwość tym, którzy chodzą i tym którzy nigdy jeszcze na nim byli, aby idąc szlakiem pomyśleli, czym jest Europa - mówił Emil Mendyk ze Stowarzyszenia Dróg Św. Jakuba w Polsce.
Na apel Stowarzyszenia odpowiedziało 13 grup z całej Polski. I tak o godz. 9.30 na Camino weszli pielgrzymi w następujących miejscach:
Poznań (Ostrów Tumski – Głuszyna): Poznań, katedra św. Piotra i Pawła
Gdańsk (Stare Miasto – Oliwa): Gdańsk, kościół św. Jakuba, ul. Wałowa
Wrocław (Trestno – Pl. Jana Pawła II): Pl. Dominikański,
Prochowice – Legnica: Prochowice, kościół św. Jana Chrzciciela
Miłosław – Czeszewo: Miłosław, kościół św. Jakuba
Gorzyca k/Lubina – Chocianów: Gorzyca,
Lubin – Chocianów (rowerem): Lubin, Baszta Głogowska
Szczyrk – Simoradz: Szczyrk, kościół św. Jakuba
Skoroszyce – Skorogoszcz: Skoroszyce, kościół św. Jadwigi
Chróścice – Skorogoszcz: Chróścice, kościół św. Jadwigi
Nowogrodziec – Lubań: Nowogrodziec, kościół św. Piotra i Pawła
Niwnice k/Lwówka Śl. – Lubań: Niwnice, kościół św. Jadwigi
Gryfów Śl. – Lubań: Gryfów Śl., kościół św. Jadwigi
W naszej diecezji jest naprawdę dużo jakubowych dróg, a co za tym idzie dużo pielgrzymów. Jędrzej Rams/GN Aż 6 znajduje się w diecezji legnickiej. Na dodatek te legnickie miejsca są związane z postacią św. Jadwigi. Nie było to planowane, bo każda z grup oddzielnie zgłaszała chęć wzięcia udziału w akcji.
I tak np. patronką Nowogrodźca jest św. Jadwiga, a kościoły pod jej wezwaniem znajdują się w Lubaniu, Niwnicach i Gryfowie Śląskim. Z tego ostatniego na trasę ruszyły trzy osoby.
- Pierwszy raz na Camino weszliśmy z mężem w 2009 roku. Uważam, że każda forma wędrowania drogami Bożymi jest dobra. Wcześniej chodziłam na Jasną Górę.
Z czasem szukałam czegoś więcej i tak następnym etapem stało się Camino. Tutaj drogę pokonuje się indywidualnie, w ciszy. A gdzie najlepiej słychać głosu Boga jak nie ciszy? - pyta Zdzisława Zbroja.
9 i 10 listopada na zaproszenie arcybiskupa Santiago, Juliana Barrio Barrio, u grobu Apostoła Jakuba Starszego gości kilkudziesięciu polskich sympatyków Drogi św. Jakuba. W piątkowe popołudnie wzięli oni udział w modlitwie przy grobie św. Jakuba oraz w sesji naukowej dotyczącej roli „Aktu Europejskiego” dla renesansu Camino de Santiago. Dzisiaj wezmą udział w mszy św. w katedrze w Santiago, którą obok abp. Barrio Barrio odprawiać będzie krakowski biskup pomocniczy, Grzegorz Ryś.