Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nic o nas, bez nas

- Decyzje strategiczne nie mogą być podejmowane bez akceptacji społecznej - mówiła Jadwiga Zienkiewicz, wiceprezydent Legnicy, o najistotniejszych dla regionu LGOM sprawach.

Podczas środowego (07.10.) spotkania poświęconego propozycjom zmian w Projekcie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, samorządowcy zwracali uwagę na konieczność uwzględnienia w niej potrzeb regionu w kilku dziedzinach.

Wiceprezydent Legnicy poruszyła m. in. kontrowersyjny temat zapisów, dotyczących wydobycia w rejonie legnickim węgla brunatnego, zwracając uwagę, że takie decyzje nie mogą być podejmowane bez udziału i akceptacji ze strony gmin, samorządów i lokalnych społeczności, bez szeroko zakrojonych badań i ekspertyz opracowywanych przez specjalistów z wielu dziedzin.

Chodzi m. in. o badania uwarunkowań geologicznych i przyrodniczych, konsekwencji ingerowania w naturalne środowisko, a także skutków społecznych, ekonomicznych i przestrzennych, które obejmować będą również ocenę korzyści i strat.

Debatowano też na temat jakości życia w regionie oraz wpływu, jaki będzie miała Strategia na kolejny program operacyjny określający zasady pozyskiwania funduszy europejskich.

Samorząd Województwa reprezentowali: Jerzy Tutaj członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Maciej Borsa - dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu oraz Maciej Zathej, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

Dyrektor Zathej przedstawił zebranym założenia „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje” - projektu skierowanego do przedsiębiorców dolnośląskich. Bon ma ułatwiać nawiązanie współpracy z przedsiębiorców z naukowcami, a także wspieranie prac badawczo-rozwojowych na rzecz małych i średnich firm.

Podobne spotkanie miało już miejsce w marcu, podczas II Forum Subregionu Legnicko-Głogowskiego Wzięli w nim wtedy udział samorządowcy z terenu dziewięciu powiatów północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, aby w ramach forum pracować nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma