Nowy numer 49/2022 Archiwum

Papież przyjął rezygnację abp. Gołębiewskiego

Jeden z najbardziej cenionych polskich duchownych przekaże urząd po ośmiu latach sprawowania pieczy nad metropolią wrocławską.

Abp Marian Gołębiewski jeszcze w czerwcu tego roku poprosił Ojca Świętego o przyjęcie jego rezygnacji z funkcji metropolity wrocławskiego.

– Arcybiskup otrzymał informację, że papież przyjął jego rezygnację – przyznaje ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. – Nie oznacza to jednak, że przestał już być metropolitą, gdyż dokument papieski zacznie obowiązywać dopiero wtedy, kiedy znany będzie następca abp. Gołębiewskiego. Do tego czasu ksiądz arcybiskup będzie nadal pełnił swoją funkcję – dodaje ks. Jóźwiak.

Nazwisko duchownego, który zastąpi na tej funkcji ustępującego metropolitę, nie jest jeszcze znane. O tym, kto będzie metropolitą wrocławskim, ostatecznie decyduje Ojciec Święty. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w Kościele, papież dokona wyboru spośród trzech kandydatur, przedstawionych mu przez watykańską Kongregację ds. Biskupów.

Abp Marian Gołębiewski, który wcześniej pełnił funkcję ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany metropolitą wrocławskim w 2004 r. przez papieża Jana Pawła II. Zastąpił na tej funkcji kard. Henryka Gulbinowicza.

We wrześniu tego roku abp Gołębiewski skończył 75 lat i zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego może przejść na emeryturę.

Przeczytaj także: Medialne nominacje

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy