Nowy numer 25/2018 Archiwum

Papież przyjął rezygnację abp. Gołębiewskiego

Jeden z najbardziej cenionych polskich duchownych przekaże urząd po ośmiu latach sprawowania pieczy nad metropolią wrocławską.

Abp Marian Gołębiewski jeszcze w czerwcu tego roku poprosił Ojca Świętego o przyjęcie jego rezygnacji z funkcji metropolity wrocławskiego.

– Arcybiskup otrzymał informację, że papież przyjął jego rezygnację – przyznaje ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. – Nie oznacza to jednak, że przestał już być metropolitą, gdyż dokument papieski zacznie obowiązywać dopiero wtedy, kiedy znany będzie następca abp. Gołębiewskiego. Do tego czasu ksiądz arcybiskup będzie nadal pełnił swoją funkcję – dodaje ks. Jóźwiak.

Nazwisko duchownego, który zastąpi na tej funkcji ustępującego metropolitę, nie jest jeszcze znane. O tym, kto będzie metropolitą wrocławskim, ostatecznie decyduje Ojciec Święty. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w Kościele, papież dokona wyboru spośród trzech kandydatur, przedstawionych mu przez watykańską Kongregację ds. Biskupów.

Abp Marian Gołębiewski, który wcześniej pełnił funkcję ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany metropolitą wrocławskim w 2004 r. przez papieża Jana Pawła II. Zastąpił na tej funkcji kard. Henryka Gulbinowicza.

We wrześniu tego roku abp Gołębiewski skończył 75 lat i zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego może przejść na emeryturę.

Przeczytaj także: Medialne nominacje

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma