Dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošsky Narodni Park) ogłosiła konkurs na siedem cudów górskiej przyrody. Do zgłaszania propozycji zachęcani są także Polacy.
Konkurs obejmuje najciekawsze zjawiska przyrodnicze, jakie można zaobserwować na terenie polskich i czeskich Karkonoszy.
Jak mówi Radek Drahný, rzecznik parku, konkurs jest jakby prologiem do przyszłorocznych obchodów 50-lecia istnienia Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) po stronie czeskiej. – Jest to nasza, lokalna odmiana znanego i obejmującego cały glob konkursu na siedem cudów świata – wyjaśnia.
Półwiecze istnienia Karkonoskiego Parku Narodowego jest, zdaniem dyrekcji, znakomitą okazją do znalezienia cudów przyrodniczych Karkonoszy, na pograniczu polsko-czeskim. Jak informują organizatorzy, do udziału w konkursie może włączyć się każdy, kogo zachwycił wodospad, niezwykła forma skalna czy malownicza dolina. Jedynym warunkiem jest to, aby zjawisko to występowało na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego lub w jego otulinie.
Widok na czeskie Karkonosze
Wśród tych zboczy znajdują się cuda przyrody, które teraz można zgłaszać do konkursu
Roman Tomczak/GN
Swoje propozycje należy wysyłać na adres: Správa KRNAP, Alena Tondrová, Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí lub na e-mail: atondrova@krnap.cz w terminie do końca roku.
Z nadesłanych propozycji dyrekcja parku wyłoni 21 miejsc nominowanych do tytułu cudów karkonoskiej przyrody. Te dwadzieścia jeden propozycji znajdzie się w styczniu przyszłego roku na facebookowym profilu KRNAP (http://www.facebook.com/spravakrnap).
Dopiero tam rozegra się prawdziwa batalia, która wskaże najpiękniejsze miejsca w polsko-czeskich górach, czyli „Siedem cudów Karkonoszy”.
Ogłoszenie konkursu zbiegło się w czasie z informacją o oficjalnej prezentacji marki Karkonosze, która odtąd będzie promowała cały region Sudetów.
Uroczystość zaplanowano na środę, 24 października, podczas poznańskiego Tour Salon, jednych z największych targów turystycznych w Europie.
Pomysł na wypracowanie wspólnej marki turystycznej pojawił się wiosną wśród przedstawicieli lokalnych samorządów i jest efektem współpracy powiatu jeleniogórskiego oraz gmin okalających Jelenia Górę (Karpacza, Kowar, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Janowic Wielkich, Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic, Podgórzyna i Starej Kamienicy).
Zdaniem samorządowców efektem powstania marki Karkonosze będzie m. in. promocja nowoczesnych rozwiązań związanych z obsługą ruchu turystycznego.
Kampania ma rozbudzać patriotyzm lokalny i tworzyć swoistą modę na Karkonosze.