Nowy numer 38/2023 Archiwum

Regionalizm terenowy

10 lat po pierwszej edycji konkursu „Poznajemy ojcowiznę”, Muzeum Ceramiki podkręciło wymagania wobec uczniów, wprowadzając tzw. rywalizację terenową.

Przez kilka godzin w piątek 5 października ulicami Bolesławca przemykały zaaferowane grupki młodzieży, co jakiś czas zatrzymując się przy którymś z historycznych miejsc.

To wszystko w związku z przeprowadzaną grą miejską, której głównym tematem była przeszłość tego starego, piastowskiego grodu.

Jak mówi Tadeusz Orawiec z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, organizatora konkursu, w zabawie wzięły  udział drużyny uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu bolesławieckiego. - Gra stanowiła nowy element konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, rozgrywanego w tym roku po raz dziesiąty - wyjaśnia. - W tym roku do konkursu wprowadziliśmy nowy element - współzawodnictwo  „w terenie”, połączone z prezentacją wiedzy o lokalnej historii.

W pierwszej edycji gry miejskiej wzięło udział sześć drużyn ze szkół gimnazjalnych i licealnych oraz dwie ekipy ze szkół podstawowych. W czasie dwóch godzin uczestnicy musieli dotrzeć do wskazanych na mapie miejsc, wiele znaczących dla dziejów Bolesławca. Tam czekały na nich zagadki i zadania, których poprawne rozwiązanie wymagało wiedzy, spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Punktem początkowym i finalnym był budynek Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14. Czekając na wyniki rywalizacji, młodzi ludzie zapoznali się dokładnie z ekspozycją prezentującą przeszłość Bolesławca, a później skorzystali z przygotowanego dla nich poczęstunku.

- Mimo dużego stopnia trudności zadań, rywalizacja okazała się bardzo wyrównana - podsumowuje T. Orawiec. - W kategorii szkół podstawowych ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 2 (MZS nr 3) w Bolesławcu zaledwie jednym punktem wyprzedziła drużynę ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu. Zwycięski team tworzyli Nikola Kruk, Lukrecja Mortellani, Wojciech Kukieła, Jacek Myjkowski i Łukasz Sawicki, a opiekunem grupy była Lidia Sobczyk.

Natomiast spośród szkół ponadpodstawowych bezapelacyjnie najlepsi okazali się uczniowie I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu: Kamila Bartoch, Paulina Jarosz, Sławomir Gortych, Norman Lippik i Łukasz Opała, którzy pod kuratelą Barbary Opar, zdobyli maksymalną liczbę punktów.

Organizatorami konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, było Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Oddział w Bolesławcu, Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu oraz Muzeum Ceramiki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast