10 lat po pierwszej edycji konkursu „Poznajemy ojcowiznę”, Muzeum Ceramiki podkręciło wymagania wobec uczniów, wprowadzając tzw. rywalizację terenową.
Przez kilka godzin w piątek 5 października ulicami Bolesławca przemykały zaaferowane grupki młodzieży, co jakiś czas zatrzymując się przy którymś z historycznych miejsc.
To wszystko w związku z przeprowadzaną grą miejską, której głównym tematem była przeszłość tego starego, piastowskiego grodu.
Jak mówi Tadeusz Orawiec z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, organizatora konkursu, w zabawie wzięły udział drużyny uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu bolesławieckiego. - Gra stanowiła nowy element konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, rozgrywanego w tym roku po raz dziesiąty - wyjaśnia. - W tym roku do konkursu wprowadziliśmy nowy element - współzawodnictwo „w terenie”, połączone z prezentacją wiedzy o lokalnej historii.
W pierwszej edycji gry miejskiej wzięło udział sześć drużyn ze szkół gimnazjalnych i licealnych oraz dwie ekipy ze szkół podstawowych. W czasie dwóch godzin uczestnicy musieli dotrzeć do wskazanych na mapie miejsc, wiele znaczących dla dziejów Bolesławca. Tam czekały na nich zagadki i zadania, których poprawne rozwiązanie wymagało wiedzy, spostrzegawczości i logicznego myślenia.
Punktem początkowym i finalnym był budynek Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14. Czekając na wyniki rywalizacji, młodzi ludzie zapoznali się dokładnie z ekspozycją prezentującą przeszłość Bolesławca, a później skorzystali z przygotowanego dla nich poczęstunku.
- Mimo dużego stopnia trudności zadań, rywalizacja okazała się bardzo wyrównana - podsumowuje T. Orawiec. - W kategorii szkół podstawowych ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 2 (MZS nr 3) w Bolesławcu zaledwie jednym punktem wyprzedziła drużynę ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu. Zwycięski team tworzyli Nikola Kruk, Lukrecja Mortellani, Wojciech Kukieła, Jacek Myjkowski i Łukasz Sawicki, a opiekunem grupy była Lidia Sobczyk.
Natomiast spośród szkół ponadpodstawowych bezapelacyjnie najlepsi okazali się uczniowie I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu: Kamila Bartoch, Paulina Jarosz, Sławomir Gortych, Norman Lippik i Łukasz Opała, którzy pod kuratelą Barbary Opar, zdobyli maksymalną liczbę punktów.
Organizatorami konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”, było Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Oddział w Bolesławcu, Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Bolesławcu oraz Muzeum Ceramiki.