Nowy numer 25/2018 Archiwum

Afera otrzęsinowa – jest raport kuratorium

Doszło już do pierwszych przesłuchań oraz kontroli w Salezjańskim Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Lubinie.

Ks. Marcin Kozyra SDB, dyrektor Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Lubinie, został w poniedziałek przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej w Lubinie. Śledczy badają, czy doszło do złamania prawa w czasie otrzęsin na wyjeździe integracyjnym. Oprócz kapłana w dalszej kolejności zostaną przesłuchani inni uczestnicy feralnego wyjazdu – uczniowie, rodzice i opiekunowie.

Swoją kontrolę przeprowadziło również Dolnośląskie Kuratorium Oświaty z Wrocławia. Raport pokontrolny został już przesłany ks. Marcinowi Kozyrze SDB, który ma siedem dni na ustosunkowanie się do postawionych zarzutów. Jeżeli nie skorzysta z tego prawa, po 30 dniach raport i zawarte w nim uwagi staną się obowiązujące. Wówczas kapłan będzie musiał przedstawić plan naprawy wypunktowanych błędów.  

Kuratorium potwierdza, że jak na razie najpoważniejszym potwierdzonym zarzutem jest zorganizowanie wyjazdu integracyjnego bez zgłoszenia go do kuratorium. Dodatkowo inspektorzy z kuratorium postawili zarzuty m.in. o poniżanie i łamanie praw uczniów oraz uchybienia w organizacji naboru i klasyfikacji młodzieży.

Od ostatecznych wyników kontroli kuratorium zależy przyszłość ks. Marcina Kozyry SDB w salezjańskiej szkole. Tak zapowiedział jego przełożony ks. Alfred Leja SDB w liście otwartym. W tym samym liście zakomunikował też, że podobnych otrzęsin w tej szkole już nie będzie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma