Wśród uroczystości zorganizowanych z okazji 20-lecia istnienia diecezji legnickiej nie mogło zabraknąć konferencji naukowej.
Dokładnie w 20. rocznicę poświęcenia legnickiej katedry pw. Świętych Piotra i Pawła w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej zorganizowano konferencję naukową, która miała pomóc podsumować dorobek naszej diecezji. Polscy i niemieccy duchowni oraz świeccy przyglądali się naszej wierze i duchowości widocznej w życiu diecezji legnickiej.
Pretekstem do wysłuchania ich wykładów była konferencja naukowa pt. „In perdifficili peregrinatione (Pośród trudów pielgrzymowania)”. – Sięgamy do początków, jeszcze do prób utworzenia naszej diecezji w latach 70. XX wieku. Konferencja została ukierunkowana głównie na kanoników katedralnych. Chcemy w ten sposób oddać cześć kanonikom Legnickiej Kapituły Katedralnej – mówił dr Wacław Szetelnicki, współorganizator konferencji. – Minęło 20 lat istnienia naszej diecezji i można powiedzieć, że historia dzieje się na naszych oczach. W mediach widzimy ciągle wykrzywiony obraz Kościoła, a ta konferencja ma pokazać, że Kościół jest nierozerwalnie związany z naszą historią, tradycją i narodowością – dodał naukowiec.
Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. mało znana historia reform administracji kościelnej na Dolnym Śląsku w latach 1945–1972, przypomnienie roli kościoła katedralnego dla życia liturgicznego całej diecezji czy też próba przyjrzenia się polskiej religijności zza naszej zachodniej granicy. Ten ostatni wykład wygłosił prof. Ludwig Schmahl, diakon Kościoła z archidiecezji kolońskiej z Niemiec.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się