Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim rozpoczęło funkcjonowanie Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze.
W zeszłym roku kard. Antonio Canizares Llovera odwiedził Jelenią Górę, aby podnieść miejscowy kościół pw. śś. Erazma i Pankracego do godności bazyliki mniejszej. Na zakończenie tamtej Eucharystii proboszcz miejsca ks. Bogdan Żygadło powiedział, że dopełnieniem tego dzieła będzie powołanie do życia katolickiej szkoły. Od tamtej deklaracji minął rok i oto 3 września na swoje pierwsze zajęcia przyszli uczniowie pierwszej klasy Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego. Jak na razie, na zajęcia w uczęszcza tu 20 uczniów – 12 chłopców i 8 dziewczyn. Jak komentują nauczyciele, jest więc ewangelicznie – 12 apostołów i 8 błogosławieństw.
Uroczysta inauguracja działalności szkoły oraz nowego roku szkolnego odbyła się 16 września w byłym Kolegium Jezuickim, znajdującym się tuż przy jeleniogórskiej bazylice.
– Dotrzymaliśmy słowa danego kard. Lloverze przed rokiem i ruszyła pierwsza polskojęzyczna katolicka szkoła w Jeleniej Górze – cieszy się Mariusz Gierus, prezes Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego. To właśnie to stowarzyszenie skupia ludzi tworzących placówkę katolicką. Na razie szkoła mieści się w salach przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze-Cieplicach. Docelowo będzie jednak kształcić jeleniogórzan w budynku, w którym inaugurowano rok szkolny – byłym Kolegium Jezuickim, tuż obok bazyliki. Na razie potrzeba jednak sporo pieniędzy, aby budynek wyremontować i przystosować do dzisiejszych wymagań szkolnych.
Ks. dr Mariusz Majewski
Wykład na inaugurację pierwszego, historycznego roku szkolnego katolickiego gimnazjum
Jędrzej Rams/GN
Warto podkreślić, że uczniowie nie płacą za naukę żadnego czesnego. Jest to ewenement wśród szkół prywatnych. Założyciele zwracają uwagę, że szkoły katolickie w Polsce mają najlepsze wyniki wychowawcze ze wszystkich placówek publicznych i prywatnych.
Ks. Mariusz Majewski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia, wspominał też o wielkich zasługach dla powstania szkoły ks. Jerzego Gniatczyka, proboszcza jeleniogórskiej parafii pw. św. Judy Tadeusza.
- To do niego zostałem skierowany, kiedy przed kilkunastoma laty próbowaliśmy stworzyć w Jeleniej Górze schronisko Towarzystwa im. Brata Alberta. To on nauczył mnie wówczas poruszania się po jeleniogórskich ścieżkach. Kiedy już schronisko zostało otwarte, ks. Jerzy powiedział: „Schronisko już jest, teraz czas nas szkołę katolicką". Ks. Gniatczyk przygotował grunt pod powstanie szkoły. To on przygotował do tego ludzi i wspierał nas w wysiłkach podejmowanych na rzecz powołania tej instytucji – wspomniał wiceprezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.
Gośćmi honorowymi spotkania byli obaj biskupi legniccy – Stefan Cichy i Marek Mendyk. Szczególnie ważna jest obecność bp. Marka, ponieważ w ostatnią niedzielę rozpoczął się II Tydzień Wychowania Katolickiego, któremu patronuje Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. A jej przewodniczącym jest właśnie bp Marek Mendyk.