Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nieznane rysunki Wlastimila Hofmana

Trzy prace powstały tuż po wojnie w Szklarskiej Porębie. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat były ozdobą krakowskiego mieszkania państwa Zechenterów. Teraz znowu ujrzały światło dzienne.

- Podarowała je nam pani Zofia Zechenter-Spławińska z Krakowa, dowiedziawszy się, że w naszym muzeum jest kolekcja prac Hofmana - wyjaśnia Anna Szczodrak, kierownik Działu Sztuki Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Te rysunki to trzy portrety wykonane ołówkiem i kredką. Ich niezwykłość polega na tym, że są to wizerunki całej rodziny - matki, ojca i córki, wykonane w Krakowie podczas wizyty Hofmana u państwa Zechenterów. 12-letnia dziewczynka na jednym z portretów to właśnie ofiarodawczyni, Z. Zechenter-Spławińska. Na dwóch pozostałych są jej rodzice - Beata i Witold Zechenterowie.

- Wszyscy przyjaźnili się z Wlastimilem Hofmanem. Poznali się na jednym ze spotkań artystycznych organizowanych przez Collegium Novum. Podczas jednego z nich do Witolda Zechentera podszedł Wlastimil Hofman z karteczką z notesu, na której był portret Zechentera. Tak zaczęła się przyjaźń, która trwała przez następne lata - opowiada A. Szczodrak. 

W ich trakcie Zechenterowie odwiedzili Hofmana, który wtedy mieszkał już w Szklarskiej Porębie. Owocem tej wizyty był tryptyk rysunków całej rodziny. - Niezwykłe w kolekcji, którą otrzymaliśmy, jest także to, że wiemy, kiedy dokładnie powstały rysunki. To 30 sierpnia 1947 roku. Ta data jest zapisana przez Hofmana ołówkiem na każdym rysunku, obok jego autografu - zwraca uwagę A. Szczodrak.

Choć prace ofiarowane przez Zofię Zechenter-Spławińska pochodzą ze schyłkowego okresu twórczości Hofmana, to zdaniem dyrektor Muzeum Karkonoskiego, ich wartość jest dla muzeum ogromna. 

- Powstały, kiedy artysta mieszkał już w Szklarskiej Porębie i był człowiekiem w bardzo podeszłym wieku. Był schorowany, rozgoryczony rozstaniem w Krakowem. Zamieszkał z dala od centrum Szklarskiej Poręby. Ale Hofman dla tego miasta i w ogóle dla Kotliny Jeleniogórskiej jest jednym z najwybitniejszych artystów, jacy kiedykolwiek tu mieszkali - mówi Gabriela Zawiła.

Rysunki Hofmana uzupełniają ogromną, bo licząca ponad 120 dzieł, kolekcję dzieł artysty, znajdującą się w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy