Nowy numer 13/2024 Archiwum

Po pierwsze - profilaktyka

Choć w mieście jest najnowocześniejszy sprzęt medyczny i najlepsi onkolodzy, powiat zgorzelecki jest na szczycie ogólnopolskich statystyk umieralności na raka. Dlaczego tak jest i jak temu zapobiegać, mówili uczestnicy 15. Miedziowych, Wiosennych Warsztatów Onkologicznych.

Pełna sala w Miejskim Domu Kultury była najlepszym dowodem na to, że profilaktyka onkologiczna to ważny problem społeczny. Zwłaszcza w Zgorzelcu, gdzie co roku niepokojąco rosną statystyki umieralności na raka.

Na sali znaleźli się nie tylko lekarze i przedstawiciele służby zdrowia. Obecni byli przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych, prozdrowotnych, amazonek.

Organizatorom spotkania zależało, aby warsztaty były początkiem bliskiej współpracy z tymi organizacjami, bowiem oba środowiska spotkały się po raz pierwszy, by dyskutować o profilaktyce onkologicznej.

- To dobry moment, żeby zacząć wspólne działania, które posłużą naprawie złej sytuacji, jaką są zaniedbania onkologiczne w tym regionie. Mamy nadzieję, że taka współpraca momentalnie może poprawić statystyki - mówili onkolodzy ze szpitala w Zgorzelcu.

A statystyki onkologiczne są dla powiatu zgorzeleckiego fatalne. Umieralność na raka szyjki macicy jest tu prawie trzykrotnie większa niż średnia dolnośląska. Podobnie jest z rakiem piersi.

- To wygląda tak, jakby wszyscy zajęli się pracą, wychowywaniem dzieci, a na własne zdrowie już nie wystarcza im czasu - mówiła Zofia Barczyk, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala - Samodzielnego publicznego ZOZ w Zgorzelcu.

Zdaniem lekarzy tak wysoka umieralność na raka na tym terenie wynika z późnego wykrycia choroby, co później uniemożliwiło jej skuteczne leczenie. Stąd onkolodzy ze szpitala w Zgorzelcu wyciągają wniosek, że u wielu pacjentów nie było wczesnego wykrycia tej choroby.

- Już sama identyfikacja choroby umożliwia nam przygotowanie narzędzi, które ten zły stan mogą naprawić. Myślę, że jak spotkamy się za jakiś czas, będziemy mogli rozmawiać w całkiem innych kategoriach.

Ja nie będę musiał mówić, że jestem współwinny takiemu stanowi, bo poczuwam się jako służba zdrowia do winy. Ale będę mógł pochwalić się z dumą, że cały obszar przygraniczny dzięki naszym inicjatywom, naszemu wpływowi na pacjentów, jest zdrowszy niż inne części Polski - mówi dr n. med. Marcin Wolski, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w Zgorzelcu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy