Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rolniczy ciągnik odkopał skarb

Siekierkę z epoki wczesnego brązu znaleziono na polu ornym pod Bolesławcem. Znalezisko ma ok. 4200 lat! Razem ze średniowieczną butlą ceramiczną wzbogaci zbiory Muzeum Ceramiki.

Siekierkę znalazł kilka tygodni temu Władysław Magłysz, idąc za ciągnikiem orzącym pole. - Byłem na przejażdżce rowerowej, chciałem sobie skrócić drogę. Prowadziłem rower za skibą i wtedy zobaczyłem w ziemi rąbek niebieskiej patyny - opowiada. Od razu wiedział, że pod nią jest coś cennego, bo hobbystycznie zajmuje się archeologią i geologią.

Wiek brązowego toporka ocenił początkowo na 1000 lat. Następnego dnia zaniósł je do Muzeum Ceramiki. Tam oceniono, że znalezisko to "narzędzie wykonane z brązu, z wachlarzowatym ostrzem i płaską część obuchową. Boczne skrzydełka ma zniszczone, a samo ostrze w wielu miejscach jest wyszczerbione". Siekierka nosi ślady długotrwałego użytkowania. Jej wiek roboczo określono na ok. 4200 lat i powiązano z kulturą unietycką.

Jak mówi Michał Karpiński, pracownik Działu Archeologicznego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, jeśli przypuszczenia okażą się słuszne, będzie to najstarszy brązowy przedmiot w Dziale Archeologii bolesławieckiego muzeum.

Siekierka to niejedyne znalezisko przekazane muzeum przez osoby prywatne. Drugim jest przekazana przez Państwa Elżbietę i Dawida Karpiaków późnośredniowieczna butla ceramiczna z uchem. Dekorowana prostym ornamentem rytym, znaleziona została w rzece Bóbr na wysokości Nowa/Kraszowice.

- Naczynie zachowane jest w dwóch częściach z niewielkim ubytkiem w partii brzuśca. Powierzchnia naczynia jest silnie zniszczona na skutek długotrwałego zalegania w wodzie, co utrudnia dokładne ustalenie chronologii znaleziska. Wstępnie datowanie naczynia zostało określone na XV w. - wyjaśnia Michał Karpiński.

Muzeum Ceramiki rozpoczęło procedurę pozyskania obydwu zabytków archeologicznych do kolekcji muzealnej. O przekazaniu przedmiotów zadecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Delegatura w Jeleniej Górze.

Po przeprowadzeniu formalności przedmioty zostaną poddane zabiegom konserwatorskim i trafią na stałą wystawę archeologiczną Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy