Zawody szyte na miarę

Na początek było rodzinnie, wczoraj biegano w ciemnościach, a dziś startują gimnazjaliści. Podczas tegorocznego, 39. Biegu Piastów każdy może wybrać coś dla siebie.

Mariusz Dziadkowiec-Michoń oraz Ewa Hofman zwyciężyli we wczorajszej Nocnej Dziesiątce. Wyścig, który którą rozegrano trzeciego dnia 39. Biegu Piastów, przebiegał w trudnych dla zawodników warunkach.

Tuż przed startem zaczął padać gęsty śnieg i pojawił się wiatr. Cieszyli się tylko kibice, dla których zawody stały się przez to bardziej widowiskowe. Nocni biegacze zapowiadani z daleka światłem swoich "czołówek", jawili się im jako prawdziwi herosi, walczący pośród nieokiełznanej przyrody. Ostatecznie jednak spośród 69 zawodników, którzy pojawili się na starcie, wszyscy szczęśliwie ukończyli nocny wyścig na 10 km.

Tegoroczny Bieg Piastów rozpoczęły konkurencje rodzinne. W sobotę, 21 lutego, na starcie do biegu na 10 km stylem klasycznym stanęło prawie pół tysiąca osób w wieku od 6 do 72 lat! Wśród nich sporo dzieci. Aby móc rywalizować w kategorii rodzinnej, należało mieć w swoim zespole co najmniej cztery osoby, które w dodatku w komplecie przybiegłyby na metę.

Tę rywalizację wygrała familia Pawłowskich, która do Jakuszyc przyjechała z Ustronia i Sosnowca. Drugie miejsce zajęli państwo Haniszewscy, a trzecie rodzina Czaboków z Warszawy. Zawodników oceniano także w kategorii najstarszej rodziny. Tu do wyników sportowych zaliczała się także suma wieku wszystkich członków rodziny, którzy ukończyli bieg.

Te zmagania, podobnie, jak przed rokiem, wygrali państwo Haniszewscy z Wrocławia, którzy razem mieli 322 lata. Drugie miejsce przypadło państwu Jałówko z wynikiem 261 lat, a trzecie rodzinie Drożdż – 251 lat. Tego dnia bieg główny na 73. miejscu ukończył Zygmunt Bobowski, obecny prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów. W sumie podczas sobotniego biegu głównego do mety szczęśliwie dotarło 236 osób. Kolejnych 200 wzięło udział w klasyku dla uczniów podstawówek.

W ub. niedzielę odbył się natomiast bieg na 15 km techniką dowolną. Najszybszym zawodnikiem był Czech Jiri Magal z pobliskiego Liberca. Magal jest brązowym medalistą igrzysk zimowych w Vancouver. Reprezentował także swój kraj podczas ostatniej olimpiady zimowej w Soczi. Wśród kobiet tryumfowała tego dnia Natalia Grzebisz z Siedlec.

Ostatnim dniem 39. Biegu Piastów będzie najbliższa niedziela. Zaplanowano wtedy dwie koronne dyscypliny, przyciągające najwięcej zawodników i największe zainteresowanie kibiców – bieg na 30 km stylem dowolnym i 25 km stylem klasycznym.