Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lubin w ekologicznym gronie

Gmina Lubin oficjalnie przystąpiła do Porozumienia Burmistrzów (Covenant of Mayors), europejskiego ruchu samorządów działających na rzecz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Inicjatywa ta ma na celu m. in. zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do roku 2020 o 20 proc. w porównaniu z rokiem 1990 r.. Inicjatorem przystąpienia Gminy Lubin do Porozumienia była Irena Rogowska, wójt gminy Lubin, przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.

Porozumienie, którego sygnatariuszami jest już blisko 5,5 tys. lokalnych społeczności (gmin, miast, regionów) w całej Europie, zostało zainicjowane przez UE po przyjęciu w 2008 r. pakietu klimatycznego. Wyjątkową cechą porozumienia jest fakt mobilizowania społeczności i władz lokalnych oraz regionalnych wokół realizacji celów Unii Europejskiej.

- Nie ulega wątpliwości, że lokalne władze znajdują się na najlepszej pozycji, aby starać się zmienić postawy obywateli i wpłynąć na kwestie klimatu i energii, szczególnie poprzez godzenie interesu publicznego i prywatnego oraz łączenie zagadnień zrównoważonej energii z ogólnymi celami rozwoju lokalnego – uważa Irena Rogowska.

- Nie mamy innego wyjścia - chcąc zrealizować przyjęte także przez Polskę zobowiązania dotyczące np., obniżania emisji CO2, nie możemy oglądać się na innych tylko sami, dla własnego dobra, musimy na dostępnym nam poziomie, korzystając ze wsparcia europejskiego oraz wymiany doświadczeń z europejskimi strukturami, szybko i skutecznie realizować słuszne cele polityki klimatycznej – dała wójt gminy Lubin.

W Polsce do Porozumienia przystąpiły m. in. Warszawa, Częstochowa i Gdynia, oraz mniejsze ośrodki miejskie, takie jak Bielawa, Dzierżoniów, Kościerzyna a ostatnio Śrem czy właśnie Gmina Lubin. Koordynatorem i aktywnym propagatorem porozumienia w naszym kraju jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, którego Gmina Lubin jest członkiem od 2012 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy