Nowy numer 15/2024 Archiwum

Uczcić pamięcią

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” - cytat z „Dziadów” Adama Mickiewicza był mottem spotkania w sali katechetycznej parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach.

W spotkaniu, które zorganizował miejscowy klub „Gazety Polskiej” wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wśród nich potomkowie tych, którzy przeżyli Rzeź Wołyńską. W spotkaniu uczestniczyli też górnicy, przedstawiciele organizacji prawicowych, kombatanci i młodzież.

Wieczornicę, zorganizowaną dokładnie 70 lat po kulminacji krwawych wydarzeń na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej (dawne Kresy RP), poprzedziła Msza św. w intencji ofiar ukraińskiego nacjonalizmu. Spotkanie otworzył Wojciech Fenrich, szef polkowickiego klubu „Gazety Polskiej”. Obecni na wieczornicy goście wysłuchali wystąpień Piotra Sztuka i Mirosława Siemaszko.

Pierwszy opowiedział historię Wołynia od czasów Kazimierza Wielkiego do 1943 r., z naciskiem na wojnę polsko-bolszewicką 1920 r. Mirosław Siemaszko  zaś skupił się na samoobronie Polaków przed nacjonalistami ukraińskimi. Fakty, podawane przez prelegentów na bieżąco mogli zweryfikować świadkowie tamtych dni, wśród nich Janina Górecka, Bronisław Szafirowicz, Jan Zarzycki, Teresa Nowicka czy Wiktor Stanisław von Hajer - Dzieci Wołynia.

Uczcić pamięcią   Wiedza na temat Rzezi Wołyńskiej ciągle jest niewystarczająca. Spotkania takie, jak to w Polkowicach, mogą to zmienić Roman Tomczak /GN

- Budowanie wzajemnych relacji między ludźmi musi opierać się na prawdzie historyczne. Na kłamstwie nie da się zbudować niczego dobrego  - mówił w Polkowicach Wojciech Fenrich.

11 lipca minęła 70. rocznica kulminacji zbrodni wołyńskiej, podczas której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945 zginęło blisko 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Była to jedna z największych akcji skierowanych przeciwko polskiej grupie etnicznej podczas II wojny światowej.

Z tej okazji także Muzeum Historii Polski przygotowało wywiad z prof. Włodzimierzem Mędrzeckim (Instytut Historii PAN), kalendarium wydarzeń zbrodni wołyńskiej we współpracy z portalem historycznym dzieje.pl oraz film pt. „Zbrodnia wołyńska 1943-1945”, który ukazał się na stronie internetowej MHP, kanale YouTube, portalu Facebook oraz portalu dzieje.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy