Nowy numer 13/2024 Archiwum

V Tydzień Biblijny wystartował

Legnickie czytanie Pisma Świętego rozpoczął wykład ks. prof. Mariusza Rosika.

W niedzielę wieczorem w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach legnickich obchodów V Tygodnia Biblijnego. Był to wykład prof. dr hab. Mariusza Rosika na temat „Spotkanie przy studni - sztuka zaczynania od nowa (J 4,5-30)”.

Wspominany fragment Pisma Świętego opowiada o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni. Biblista próbując wytłumaczyć znaczenie tego wydarzenia odwołał się do trzech podstawowych perspektyw – historycznej, ewangelicznej oraz symbolicznej.

- Aby zrozumieć niezwykłość samej rozmowy Jezusa, czyli Żyda, z Samarytanką, czyli córką narodu pogardzanego przez Żydów, trzeba wiedzieć kiedy, dlaczego i jak powstała nienawiść między tymi narodami – tłumaczył ks. Mariusz Rosik. - Po drugiej niewoli babilońskiej  Żydzi powracający do Jerozolimy nie chcieli mieć nic wspólnego z Samarytanami, którzy według nich zanieczyścili krew narodu wybranego wchodząc w związki z poganami, którzy w czasie wygnania zamieszkali wśród nich – mówił biblista.

Działo się to na ponad 500 lat przed narodzeniem Chrystusa. Ta niechęć przerodziła się w nienawiść, która w czasach Jezusa na trwale dzieliła oba narody. Dlatego sama rozmowa Chrystusa z Samarytanką była wielkim skoczeniem dla jego uczniów.

- Drugim ważnym spojrzeniem jest odszukanie w Piśmie Świętym innych spotkań Jezusa z Samarytanami. Pierwszym jest ten fragment, w którym czytamy o próbie znalezienia noclegu przez jego uczniów w wiosce samarytańskiej. Gdy się to nie udaje, uczniowie proszą Jezusa o spalenie wioski ogniem z nieba. Jezus jednak zabrania im się mścić. Drugim zdarzeniem jest to, gdy Jezus uzdrawia 10 trędowatych, ale wraca i dziękuje za to tylko… Samarytanin! Jezus jego, syna narodu pogardzanego przez Żydów, stawia Żydom za wzór! Ostatnim jest znana przypowieść o miłosiernym Samarytaninie – wyliczał prelegent.

Ostatnią perspektywą jaka pomaga zrozumieć ten fragment Pisma Świętego jest perspektywa symboliczna. W niej wykładowca opowiedział o znaczeniu Żywej Wody, Ducha Świętego oraz samego dzbana, który symbolizował grzechy popełniane przez kobietę. Kobieta usłyszawszy o Dobrej Nowinie zostawia dzban u stóp Pana i idzie głosić innym prawdę o Jezusie.

W następnych dniach w ramach V Tygodnia Biblijnego odbędą się:

16 kwietnia (wtorek)– sala wielofunkcyjna przy parafii św. Tadeusza w Legnicy, godz. 11.00 – diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej (org. Civitas Christiana)

17 kwietnia (środa)– Katedra Legnicka – Nabożeństwo „Lectio divina” – ks. prof. PWT dr hab. Sławomir Stasiak.

18 kwietnia (czwartek)– Wyższe Seminarium Duchowne, godz. 7.00, kaplica – Celebracja Słowa Bożego z intronizacją Biblii pt. „Słowo Boże fundamentem wiary” – ks. dr Piotr Kot.

20 kwietnia (sobota):od 10.00 do 15.00 – kościół św. Jacka w Legnicy – Maraton Biblijny – Rdz 12-50 i Wielkie Listy św. Pawła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy