Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lubin wspomina bohaterów

Dzieje 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz jej dowódcy - generała broni Stanisława Maczka, można prześledzić na wystawie w Centrum Wystawowym na Wzgórzu Zamkowym.

- Wystawa składa się z pamiątek związanych z postaciami generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy - wyjaśnia kurator wystawy, ppłk. rez. Waldemar Kotula.

- Założeniem naszej ekspozycji jest przybliżenie historii legendarnej 1. Polskiej Dywizji  Pancernych i jej poprzedniczki - 10. Brygady Kawalerii w czasie II wojny światowej - dodaje.

Dla dzieci i młodzieży ze szkół  podstawowych oraz z gimnazjów odwiedzających wystawę, przygotowano towarzyszące jej lekcje muzealne.

O historii generała Maczka i jego żołnierzy opowiedzą m.in. ppłk rez. Waldemar Kotula. Będzie mu towarzyszył inny rezerwista, ppłk. Stanisław Sokołowski - szef Wydziału Wychowawczego „Czarnej Dywizji”, jak nazywa się pancerniaków z Żagania.

Plakat wystawy w Lubinie   Plakat wystawy w Lubinie

Podróż po dziejach polskich czołgistów spod znaku husarskiego skrzydła, wzbogacona jest prezentacjami video i audio.

- Można zobaczyć filmy archiwalne i usłyszeć wypowiedzi generała Maczka - mówi mjr Szczepan Głuszczak, szef sekcji prasowej jednostki w Żaganiu.

- Prezentujemy również filmy, ilustrujące proces kontynuowania tradycji Maczkowców przez współczesnych żołnierzy żagańskiej 11. Dywizji Kawalerii Pancernej - dodaje.

Ekspozycja, którą już można oglądać w Lubinie, składa się z archiwalnych fotografii, dokumentów oraz umundurowania, broni i pamiątek żołnierskich.

Patronatem nad tym przedsięwzięciem objął Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Ekspozycję, przygotowaną przez żagańskie Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, Federację Organizacji Polskich Pancerniaków oraz 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej, będzie można oglądać tylko do 25 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy