Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę o współpracy z polską szkołą spod Lwowa.
W piątek 15 lutego w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej została podpisana umowa o współpracy tego podmiotu z Polską Sobotnio-Niedzielną Szkołą im. gen. Stanisława Maczka w Szczercu k. Lwowa. Dokument włącza szkołę do dolnośląskiego klastra edukacyjnego. Oznacza to wymierne korzyści dla uczniów z Ukrainy. Będą otrzymywać książki i sprzęt, a także, gdy osiągną konkretny wiek, będą mogli korzystać z praktyk zawodowych w Legnicy.
Polska szkoła o takiego partnera zza swojej zachodniej granicy zabiegała od dawna. - Szkoła powstała 10 lat temu funkcjonując przy parafii pw. św. Stanisława w Szczercu. Młodzi przychodzą, bo chcą poznać mowę przodków, ich historię, geografię a nawet tańce. Państwo ukraińskie nas nie finansuje i możemy liczyć tylko na własne siły, na sponsorów czy państwo polskie. Potrzebujemy wszelkiej pomocy, głównie edukacyjnej: aktualnych podręczników, a nawet sprzętu szkolnego. Dlatego cieszę się z tej umowy, bo jest szansa na otrzymanie takiego wsparcia - mówi Marek Horbań ze szkoły im. gen. Stanisława Maczka w Szczercu.
Ze strony LSSE umowę parafował jej wiceprezes Przemysław Bożek. - Jest to kolejna umowa dotycząca klastra edukacyjnego. Podobną mamy chociażby ze szkołą w Mościskach na Ukrainie. Takie umowy i nawiązanie kontaktów jest pomocą dla naszych rodaków, którzy co prawda urodzili się i mieszkają na Ukrainie, ale czują się Polakami i chcą znać nasz język i którzy łączą swoją przyszłość z Polską. My jako LSSE dbamy przede wszystkim o przedsiębiorczość w regionie legnickim. Obecnie nie tyle chodzi o tworzenie miejsc pracy, co raczej o szukanie dobrych pracowników. Pomagając polskiej szkole na Ukrainie dajemy im możliwość zdobycia wykształcenia, a może w przyszłości także pracy w naszym regionie. Po drugie w ten sposób dbamy po prostu o patriotyczne wychowanie kolejnego pokolenia młodych Polaków. Trzeci cel to wciągnięcie szkoły do klastra edukacyjnego, gdzie będą mogli wymieniać się swoim doświadczeniem z innymi szkołami - mówi prezes.
W szkole w Szczercu zajęcia odbywają się również popołudniami w dni powszednie. W szkole funkcjonują cztery grupy wiekowe - łącznie 80 uczniów. Głównym zadaniem, jakie postawili sobie twórcy placówki, jest nauczać i zainteresować dzieci językiem i polską kulturą oraz rozbudować chęć porozumiewania się po polsku. Dlatego uczniowie mają możliwość startu w konkursach i olimpiadach z języka, historii i kultury Polski. Jest też nauka muzyki, w tym tańców polskich.