Dzwony dzwonią, Czerniec się cieszy

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 08.11.2017 08:32

Jedna z trzech zabytkowych dzwonnic zachowanych do dziś na terenie Gminy Lubin i jedna z pięciu w diecezji legnickiej - prawdziwa perła architektury sakralnej z końca XVIII w. - odzyskała dawną świetność.

Dzwony dzwonią, Czerniec się cieszy Jednym z głównych inicjatorów odremontowania zabytkowej dzwonnicy był ks. Tadeusz Żurek (z lewej), proboszcz parafii w Siedlcach. UG Lubin

Dzięki współpracy gminy Lubin, parafii pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków zabytek, który wymagał natychmiastowej pomocy, udało się zachować dla przyszłych pokoleń.

-  Szanse, że przetrwałaby ostatnie dwie wichury były niewielkie. To był ostatni moment na rozpoczęcie remontu i uratowanie dzwonnicy, symbolu naszej miejscowości - mówili mieszkańcy podczas oficjalnego otwarcia odrestaurowanego zabytku.

Inicjatorem rozpoczęcia prac restauratorskich był ks. Tadeusz Żurek, proboszcz parafii w Siedlcach, do której należy kościół filialny w Czerńcu, oraz mieszkańcy tej miejscowości.

- Bez tak wielkiej pomocy finansowej samorządu uratowanie naszej dzwonnicy byłoby niemożliwe - mówił kapłan podczas uroczystości poświęcenia zabytku.

Wydarzenie to miało wyjątkowy wymiar i całą pewnością na długo zapisze w pamięci licznie zgromadzonych mieszkańców Czerńca i okolicznych miejscowości. Uroczystość poświęcenia odrestaurowanej kaplicy rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Waldemar Ćwikliński, dziekan Dekanatu Lubin Zachód, a koncelebrował ks. Tadeusz Żurek, wicedziekan. On też wygłosił homilię do wiernych. Podkreślał w nim potrzebę dbałości o obiekty kultu religijnego.

- To wyraz miłości, przywiązania do Pana Boga, a także sposób wyrażenia wdzięczności za Jego opiekę nad nami i przyszłymi pokoleniami podczas naszej ziemskiej pielgrzymki. To także gwarancja, że tutaj,  w tym konkretnym miejscu, będziemy zawsze mogli liczyć na Jego pomoc i wsparcie - mówił ks. Żurek.

Proboszcz podziękował tym, którzy przyczynili się do odrestaurowania przykościelnej dzwonnicy, m.in. Tadeuszowi Kielanowi, wójtowi Gminy Lubin, Norbertowi Grabowskiemu, przewodniczącemu Rady Gminy Lubin, inż. Julianowi Tomaszewskiemu, który w imieniu parafii nadzorował prace konserwatorskie, Renacie Jężak, sołtysowi Czerńca oraz Radzie Sołeckiej i mieszkańcom.

- Dotacje na ratowanie zabytków, to pieniądze najlepiej i najwłaściwiej wydane - mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. - Bardzo się cieszę, że jako samorząd mogliśmy przyczynić się do uratowania dzwonnicy w Czerńcu, jak również odrestaurowania innych zabytków naszej gminy. Dziękuję serdecznie księdzu proboszczowi, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia, jak również mieszkańcom, którzy z dużym zaangażowaniem przyłączyli się do tej inicjatywy - powiedział.

Odrestaurowany obiekt poświęcił ks. Waldemar Ćwikliński, przypominając o symbolice dzwonu w naszej kulturze, który od najdawniejszych czasów towarzyszy człowiekowi od urodzin aż do śmierci. Wszyscy, którzy przyczynili się do odrestaurowania zabytku, zostali wymienieni i złożyli swoje podpisy w specjalnej nocie fundacyjnej, która zostanie zachowana w górnej części dzwonnicy.

Wewnątrz wieży umieszczona została pamiątkowa tablica wykonana przez Jacka Rękawiczego, artystę rzeźbiarza z pobliskich Księgienic. Zakres robót obejmował m.in. wzmocnienie fundamentów wieży, remont kolejnych kondygnacji, stolarki okiennej, drewnianych schodów i drzwi oraz montaż instalacji odgromowej.

Drewniana dzwonnica przy kościele pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Czerńcu pochodzi z końca XVIII w. Drewnianą konstrukcję wzniesiono na ceglanej podmurówce o rzucie kwadratu. Zwężająca się ku górze bryła dzwonnicy zwieńczona jest ośmioboczną wieżyczką z otworami okiennymi. Na terenie Gminy Lubin zabytkowe dzwonnice znajdują się także w Siedlcach i Dąbrowie Górnej.