Orędowniczka przed Bogiem

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 24.09.2017 23:22

Po dzisiejszych uroczystościach mieszkańcom Lubania znowu patronuje Apostołka Apostołów!

Orędowniczka przed Bogiem Eucharystia na lubańskim Rynku Jędrzej Rams /Foto Gość

W niedzielę 24 września radni Lubania jednogłośnie zagłosowali za ​ustanowieniem św. Marii Magdaleny patronką miasta. Uroczysta sesja odbyła się w sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej. Udział w niej wzięli m.in. inicjatorzy pomysłu, przedstawicielki zgromadzenia sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast z Niemiec i Litwy. - Bardzo się cieszę! To trwało aż 6 lat - mówiła Bożena Adamczyk-Pogorzelec, inicjatorka pomysłu patronatu św. Marii Magdaleny.

Podczas Rady głos zabrał burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. Streścił historię miasta i jego związki z siostrami magdalenkami a także argumentował, dlaczego Rada powinna poprzeć ten wniosek. - Jako samorządowcy zaangażowaliśmy się i poparliśmy wniosek, ponieważ ta święta jest symbolem łączącym pokolenia i narodowości, które przed wiekami i obecnie zamieszkują to miasto. Wydawać się może, że nie ma bowiem nic, co łączyło by nas z tamtymi ludźmi. Nasze miasto miało burzliwą historię. Targane było dziejowymi wichrami - mówił burmistrz. - Postać św. Marii Magdaleny to element kultu religijnego i wielka duchowa inspiracja. 700-letnia obecność i działalność dobroczynna sióstr w naszym mieście ma wymiar lokalny i przekraczający granice miast, województw i państw. Historia zgromadzenia to przykład, że historia nie składa się tylko z dziejowym zawirowań ale także ze służby. To jest ta wartość, która nas łączy ponad czasem - mówił Arkadiusz Słowiński.

W ramach uroczystości ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką miasta Lubania odbyło się widowisko historyczne ukazujące w teatralnej formie moment przybycia do tego miasta sióstr magdalenek. Siostry do grodu na Łużycach sprowadził książę jaworski i ząbkowicki Henryk. Odbyło się to w 1320 roku. Od tamtego dnia siostry nieprzerwanie są związane z Lubaniem.

​Zwieńczeniem miejskich uroczystości objęcia patronatu nad Lubaniem przez św. Marię Magdalenę było Eucharystia. Została odprawiona na lubańskim Rynku przy udziale kilkuset wiernych. Przewodniczył jej bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Wraz z nim modlił się m.in. bp Stefan Cichy oraz duchowieństwo dekanatu lubańskiego.

Nowa patronka miasta jest patronką zgromadzenia sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, które na Śląsk sprowadziła dokładnie 800 lat temu św. Jadwiga Śląska. Dzisiaj dom generalny zgromadzenia znajduje się właśnie w tym mieście. Charyzmatem zgromadzenia jest wynagradzanie Sercu Jezusowemu za grzechy świata a szczególnie kobiet. Siostry służą z posługą w wielu instytucjach a w Lubaniu prowadzą m.in. ognisko wychowawcze.

W średniowiecznych kronikach Lubania pojawiły się wpisy o patronacie Apostołki Apostołów nad tym górnołużyckim grodem. Nie znaleziono jednak dokumentu ustanawiającego taki patronat. Dlatego pojawiła się inicjatywa świeckich z stowarzyszenia Siódme niebo.

W ostatnich kilku latach patronaty w diecezji legnickiej zyskał Nowogrodziec (św. Jadwiga) oraz Bolesławiec (św. Maria de Mattias). Zwyczajowo przyjmuje się, że podobne czuwanie nad mieszkańcami niektórych miast sprawują patroni kościołów farnych, m.in. święci Erazm i Pankracy w Jeleniej Górze czy św. Marcin w Jaworze.