Kulą piłki trącać nie wolno

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 26.04.2017 08:43

W Legnicy powstaje pierwszy na Dolnym Śląsku klub piłkarski dla osób po amputacji kończyn.

Kulą piłki trącać nie wolno Paweł Łuczkiewicz chciałby, żeby klub piłkarski był motywacją dla osób po amputacjach do wyjścia z domu Jędrzej Rams /Foto Gość

Nazywa się OneLegnica. Pierwsze spotkanie w sprawie klubu odbędzie się w sobotę (29 kwietnia) o 11.00 przy ul. Wrocławskiej 93/2 (Klub Kibiców Niepełnosprawnych Legnickiej Miedzi). Na spotkaniu będzie Marek Dragosz - trener reprezentacji Polski w AMP Futbol. To będzie pierwsza tego typu drużyna na Dolnym Śląsku.

- Bardzo bym chciał, żeby klub i rozgrywki zmotywowały osoby po amputacjach do ruszenia się z domu. Treningi, spotkania z innymi, rozgrywki - to wszystko może zmotywować. Wiele osób po amputacjach jest przygnębionych. A to nie jest koniec świata. Można jeszcze cieszyć się życiem. Zapraszam - mówi Paweł Łuczkiewicz, organizator klubu.

AMP Futbol to w miarę nowa dyscyplina sportu, odmiana piłki nożnej. Powstała w USA. „Wymyślili” ją narciarze, kiedy poszukiwali sposobu na utrzymanie sprawności fizycznej poza sezonem zimowym. Niedługo potem tą odmianą piłki nożnej zainteresował się profesjonalny sędzia Bill Barry i dyscyplina zaczęła się dynamicznie rozwijać. W Polsce funkcjonuje dopiero 2015 roku. Dlatego w rozgrywkach o mistrzostwo naszej ojczyzny rywalizują na razie tylko Gloria Varsovia, Husaria Kraków, Kuloodporni Bielsko-Biała oraz GKS Góra (k. Płocka). Przyjeżdża jeszcze klub z niemieckiego Hoffenheim. I właśnie możemy obserwować historyczną chwilę. Do nich dołącza OneLeg Legnica.

Gra toczyć się będzie w ograniczeniu czasowym 2 razy po 25 minut. Pole do gry to prostokąt 40 m na 60 m, czyli mniejszy od normalnego boiska. Mniejsze są też wymiary bramek. Rzutu z autu są wybijane, a nie wyrzucane. Drużyny składają się z 8 zawodników. Piłkarze biegają, wspomagając się kulami. Zawodnicy po amputacji kończyn górnych stoją na bramce. W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast kul łokciowych. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką. Podobnie, w celu wyrównywania szans zawodników z amputacjami na różnych wysokościach, traktuje się zagranie kikutem. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.

Więcej informacji udziela Paweł Łuczkiewicz, tel. 603 408 502.

Poniżej oficjalny klip pokazujący reprezentację Polski w AMP Futbolu:

Amp Futbol Cup 2016 - oficjalne video
AmpFutbolPolska