Żołnierz wyklęty twarzą miasta

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 02.03.2017 10:43

W Legnicy rozpoczęły się obchody Roku Majora Dybowskiego, żołnierza niezłomnego i wiceprezydenta tego miasta zaraz po wojnie.

Żołnierz wyklęty twarzą miasta

W środę 1 marca, Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, w Legnicy odbyły się dwie uroczystości upamiętniające żołnierzy drugiej konspiracji. Pierwsze, nieoficjalne, to złożenie kwiatów przed pomnikiem ku czci pomordowanych przez sowieckie władze oraz Eucharystia w katedrze. Drugie to wieczornica w Młodzieżowym Centrum Kultury, gdzie młodzi legniczanie przygotowali program dla upamiętnienia żołnierzy niezłomnych, a szczególnie majora Władysława Dybowskiego.

Dla Legnicy to postać mało znana; ten rok ma to zmienić. Na taki krok zdecydowali się radni, którzy w uchwale podkreślili, że mija dokładnie 70 lat od zamordowania go wyrokiem sądu.

Kim był ten żołnierz? Major Władysław Dybowski żołnierzem był od początku lat 20. XX wieku. Przed II wojną światową był nawet adiutantem gen. Józefa Hallera. Walczył w podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Pod okupacją niemiecką założył Krakowską Brygadę Obrony Narodowej. Nosił wtedy ps. „Korwin”. Brygada liczyła 1200 ludzi. Gdy przyszli sowieci, Dybowski rozpoczął działania w organizacji Wolność i Niezawisłość. W ramach przydzielonych zadań przyjechał do Legnicy i tutaj jako urzędnik magistratu pozyskał sporo cennych informacji na temat działania, funkcjonowania, rozmieszczenia i liczebności wojsk Armii Czerwonej oraz sztabu marszałka Rokossowskiego, mieszczących się już w tym czasie w Legnicy. Aresztowany 18 października 1946 r. został oskarżony o to, że po zakończeniu wojny nie zerwał kontaktu ze swoją organizacją, że współpracował z komisarzem środowiska OP, że był agentem tej organizacji w szeregach Polskiej Partii Robotniczej, do której należał. Po procesie i nieskorzystaniu z prawa łaski przez Bolesława Bieruta, został stracony 31 sierpnia 1947 roku.

Legnickie obchody jego roku rozpoczęto 1 marca. Dzień później w Muzeum Miedzi ma zostać otwarta wystawa poświęcona Witoldowi Pileckiemu - "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz". Jednocześnie ruszy konkurs dla uczniów legnickich szkół na plakat poświęcony bohaterowi roku. Zakończy się w połowie czerwca. Z kolei 6 kwietnia odbędzie się konferencja metodyczna dla nauczycieli o majorze Dybowskim. Muzeum Miedzi jeszcze raz otworzy swoje sale na wystawę tematyczną. Dokładnie 14 września odbędzie się wernisaż wystawy biograficznej o majorze W. Dybowskim. W grudni zaś Legnicka Biblioteka Publiczna zaprosi na wystawę przygotowywaną wraz z wrocławskim oddziałem IPN pt. "Skazani przez władzę ludową 1944-1954".