Cud, rady i symbole ŚDM

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 29.12.2016 16:01

Pamiętacie, co wydarzyło się w naszym Kościele w mijającym roku? Pomożemy powspominać!

Zapraszamy do cofnięcia się pamięcią do początku kończącego się roku. Był on bowiem bardzo bogaty w wydarzenia. W dzisiejszej części wracamy do pierwszego kwartału. Największymi wydarzeniami tych miesięcy są zawsze Orszaki Trzech Króli, wielki Marsz dla Życia czy wydarzenia związane z Wielkim Tygodniem.

Chcemy jednak przypomnieć i o mniejszych wydarzeniach, w których, co prawda, uczestniczyło mniej wiernych, ale są nie mniej ciekawe dla historii naszej diecezji.

Na poszczególnych stronach znajdą państwo nasze propozycje, które - co chyba trzeba zaznaczyć - nie są ułożone od najważniejszej do mniej ważnych.

Warto przypomnieć o skruszonym złodzieju, który oddał skradzione przedmioty z kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu. Cud, rady i symbole ŚDM   Ks. Andrzej Fila z odzyskanymi relikwiami św. Jadwigi Śląskiej Jędrzej Rams /Foto Gość

Przedmioty znalazły się w szarym kartonie, który ktoś podrzucił na schody plebanii. - Wielka radość. Wielka ulga. Myślę, że chyba sumienie ruszyło człowieka, który po dwóch miesiącach po dokonaniu tamtego włamania oddał nam rzeczy. Nie wiem, czy w tym miejscu powinny być słowa podziękowania, ale na pewno powinny być słowa o radości. Bardzo się cieszymy - mówił o tym "podarunku" ks. Andrzej Fila, proboszcz miejsca.

Przedmioty zostały ukradzione trzy miesiące wcześniej, z 6 na 7 października, na kilka dni przed odpustem parafii.

Drugim ważnym wydarzeniem dla diecezji oraz całego Jawora było nadanie ulicy imienia ks. prał. Zbigniewa Tracza. Cud, rady i symbole ŚDM   Chwila odsłonięcia nazwy ulicy Jędrzej Rams /Foto Gość

Ulica to łącznik między ul. Korfantego i ul. Sikorskiego, biegnący wzdłuż murów kościoła pw. św. Faustyny Kowalskiej, który zmarły kapłan budował. Łącznik nie miał do tej pory nazwy, więc łatwo było uzupełnić ten brak. Zgodzili się na to radni, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Tę jednomyślność podkreślał przy odsłonięciu tabliczki Emilian Bera, burmistrz Jawora, który wskazywał na wielkość ks. Tracza.

- Był wspaniałym kapłanem, który dostrzegał każdego potrzebującego. Mówi się, że poznajemy ludzi po owocach. Owocem życia ks. Zbigniewa wśród nas nie jest wcale ulica i ten stojący tutaj obelisk, ale to, co pozostawił: festyny, pomoc świąteczna, radość tworzenia dobrych rzeczy, pamięć po nim - mówił samorządowiec.

Uroczystościom przewodniczył bp Marek Mendyk.

Bardzo możliwe, że mijający rok przejdzie do historii również jako ten, w którym przekazano do Stolicy Apostolskiej dokumenty w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego. Cud, rady i symbole ŚDM   Za ogromną pracą nad procesem w głównej mierze stoi legnickie środowisko Duszpasterstwa Ludzi Pracy`90 Jędrzej Rams /Foto Gość Zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otworzyłaby drogę do oficjalnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i dałaby możliwość tytułowania go sługą Bożym.

Jest wielce prawdopodobne, że proces będzie mógł rozpocząć się jeszcze w tym roku. Nie wiadomo natomiast, ile potrwa. Pod uwagę będzie brana męczeńska śmierć księcia, a nie heroiczność jego cnót. Taka procedura jest zazwyczaj krótsza.

W tym roku odbyły się też powszechne wybory do rad parafialnych wszystkich parafii diecezji legnickiej. Cud, rady i symbole ŚDM   Wybory do rad w parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy Jędrzej Rams /Foto Gość Pierwszym dniem wyborów był 28 lutego. Wierni w tajnym głosowaniu mogli wybrać połowę składu przyszłej rady. Druga połowa pochodziła z nominacji księdza proboszcza. Są to przedstawiciele różnego rodzaju grup zawodowych, społecznych bądź ruchów i stowarzyszeń.

Biskup legnicki zatwierdził poszczególne rady i rozpoczęły one nową kadencję. Od tych wyborów kadencja rad parafialnych wynosi 5 lat.

Ciekawostką, ale i niezwykłym wyczynem, u którego podstaw leżała głęboka wiara, była pielgrzymka ks. Grzegorza Niwczyka oraz towarzyszących mu kilku osób z Jeleniej Góry do Rzymu. Cud, rady i symbole ŚDM   Ks. Grzegorz Niwczyk przeszedł z Jeleniej Góry do Rzymu Jędrzej Rams /Foto Gość Główną intencją była modlitwa za budowę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka w Jeleniej Górze. Drugą była modlitwa o zdrowie dla chorego ks. Dariusza Kowalczuka z Jagniątkowa.

- Modlimy się w podzięce za to, co już udało się zbudować, za dotychczasowych ofiarodawców, ale także z prośbą o siły i wsparcie na przyszłe lata. A co do drugiej intencji, mam nadzieję, że ks. Dariusz się nie pogniewa - mówił, wychodząc z Jeleniej Góry, ks. Niwczyk.

Ksiądz Grzegorz przez wiele lat był przewodnikiem jeleniogórskiej grupy nr 2 Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę, więc wędrował już tak nieraz. Z tą tylko różnicą, że z Jeleniej Góry przez Legnicę ku Częstochowie jest zaledwie kilkanaście dni marszu. Do Rzymu - dwa miesiące! Ale udało się i kapłan dotarł do Wiecznego Miasta.

Najprawdopodobniej najważniejszą informacją pierwszych miesięcy 2016, a może i całego roku było ogłoszenie o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu, do jakiego doszło po upadku konsekrowanej Hostii 25 grudnia 2013 roku. Cud, rady i symbole ŚDM   Bp Zbigniew Kiernikowski ukazujący wiernym przemienioną hostię Jędrzej Rams /Foto Gość Publiczne ukazanie oraz przekazanie informacji wiernym odbyło się 10 kwietnia br. Dokonał tego bp Zbigniew Kiernikowski podczas Eucharystii w sanktuarium św. Jacka w Legnicy.

Więcej informacji ze specjalnej konferencji prasowej członków komisji powołanej do zbadania wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Na zakończenie pierwszego kwartału w diecezji legnickiej pojawiły się symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż oraz ikona matki Bożej "Salus Populi Romani". Cud, rady i symbole ŚDM   Nabożeństwo pożegnania symboli ŚDM i przekazania ich do diecezji świdnickiej Jędrzej Rams /Foto Gość Symbole przyjechały do nas z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwszą stacją były rekolekcje dla młodzieży, które odbywały się w lubińskim kościele pw. św. Jana Bosko. Od niedzieli 6 do wtorku 8 marca symbole były w campusie Jelenia Góra. Później pojechały do campusów Zgorzelec, Bolesławiec, Lubin i Legnica.

W międzyczasie znaki odwiedziły m.in. aresztantów z lubańskiego aresztu, znalazły się na granicy Polski i Czech na Przełęczy Okraj, a także zostały zwiezione do kopalni miedzi ZG "Lubin" KGHM "Polska Miedź" SA.

Wizyta symboli zakończyła się 19 marca. Wówczas trafiły do diecezji świdnickiej.

Więcej wspomnień pod poszczególnymi linkami:

- Symbole u grekokatolików

- Symbole na Chojniku

- Symbole w Zgorzelcu

- Symbole wyjechały

- Matka Boża na przodku