Święta Faustyna u sąsiadów

Roman Tomczak

publikacja 03.04.2016 15:38

Wierni parafii pw. św. Mikołaja w Jaromierzu (diecezja Hradec Kralove) modlą się już przed relikwiami największej apostołki Bożego Miłosierdzia.

Święta Faustyna u sąsiadów Relikwiarz znalazł swoje miejsce w pięknym anturażu. Jest drugim w tym kościele (po relikwiach św. Jana Pawła II) miejscem, gdzie przechowuje się doczesne szczątki świętych Roman Tomczak /Foto Gość

Dziś uroczyście wprowadzono relikwie św. Faustyny Kowalskiej do kościoła pw. św. Mikołaja w Jaromierzu. Relikwie, które trafiły do parafii administrowanej przez o. Jerzego Stanisława Ziębę, misjonarza świętej rodziny (MSF), przyjechały do czeskiej parafii wprost z Krakowa-Łagiewnik.

- Przywiozłem je od sióstr Matki Bożej Miłosierdzia razem z nowym relikwiarzem - informuje zakonnik. Chodzi o relikwie tzw. pierwszego stopnia (ex ossibus), czyli pochodzące z kości świętej osoby.

Uroczyste wprowadzenie doczesnych szczątków polskiej mistyczki odbyło się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Miało też związek z trwającym obecnie Rokiem Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka.

Świadkami tego doniosłego święta byli wierni parafii, którzy ciasno wypełnili wnętrza szesnastowiecznej świątyni. Warto dodać, że kościół św. Mikołaja w Jaromierzu posiada już relikwie innego świętego - Jana Pawła II. Otrzymał je wcześniej niż parafia katedralna Hradec Kralove.

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej sprowadzono do Jaromierza także dzięki staraniom bp. Jana Vokala, ordynariusza diecezji Hradec Kralove.

Razem z relikwiami do parafii jaromierskiej trafił także obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez łódzkiego artystę Wojciecha Bednarka.Jak mówi o. Jerzy S. Zięba, teraz, za osobistym wstawiennictwem św. Faustyny Kowalskiej, wierni jego parafii będą mogli głębiej doświadczyć Bożego Miłosierdzia.

- Relikwie będą także przyszłym pokoleniom przypominać, że warto oddać swe życie Bogu, bo Jego Miłosierdzie trwa na wieki - mówi polski zakonnik. Uroczystościom wprowadzenia relikwii przewodniczył o. Jachim Jarosław Šimek, opat klasztoru norbertanów w Żeliwie.

Kult polskiej świętej, apostołki Bożego Miłosierdzia, jest bardzo żywy i rozpowszechniony w całych Czechach. Jednak na terenie diecezji Hradec Kralove relikwie świętej posiada niewiele kościołów. Jednym z nich jest w klasztor Matki Bożej Miłosierdzia w Dvur Kralove, założony w 1994 r. Jego pierwszą przełożoną także była Polka, s. Gracjana Szewc.