Symbole na Chojniku

Marta Dębska

publikacja 08.03.2016 08:32

Wysoko ponad Jelenią Górę zawędrowali młodzi katolicy z krzyżem i ikoną związanymi ze Światowymi Dniami Młodych.

Symbole na Chojniku Tuż przed wejściem na zamek Chojnik Angelika Pniewska

Wysiłek i refleksja towarzyszyły uczestnikom Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na Chojnik. Odbyła się ona w ramach pobytu symboli Światowych Dni Młodzieży w campusie Jelenia Góra.

Początkiem wędrówki była świątynia pw. św. Marcina w Sobieszowie. Wzięli uczniowie ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z okręgu jeleniogórskiego.

Młodzi ludzie mieli możliwość pójścia za krzyżem Światowych Dni Młodzieży ofiarowanym przez Jana Pawła II, który wraz z Ikoną perygrynuje kolejno po polskich diecezjach jak i po całym świecie.

Przy każdej stacji młodzież odgrywała w bezruchu, pantomimiczną scenkę. Miała ona pokazać codzienne cierpienia, problemy i prześladowania z którymi zmaga się człowiek .Każdy więc mógł odnaleźć siebie, swój krzyż, zobaczyć w nim wartość i jakiś cel. Czytane rozważania wprowadzały w głęboką refleksję nad tym, co jest ważne w życiu i w jakim kierunku ono zmierza. Każdy z uczestników mógł w głębi serca odpowiedzieć na Boże wezwanie pójścia swoją drogą krzyżową za Jezusem.

Nie zabrakło także modlitwy przy Ikonie Matki Bożej, która znajdowała się na samym szczycie zamku. Poruszające świadectwo mężczyzny, miało duży wpływ na podkreślenie tego, jakie ogromne łaski otrzymują ludzie za pośrednictwem krzyża.
Trudy przebycia tej drogi pokrzepił wspólny posiłek przy ognisku a wspólne gry i integracja pozwoliła zawiązać nowe znajomości.’