Prezydent RP odznaczył kapelana Solidarności

Roman Tomczak

publikacja 16.12.2015 21:48

Ks. Marian Kopko, były duszpasterz Solidarności Zagłębia Miedziowego, otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Prezydenckie odznaczenie wręczył mu Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Prezydent RP odznaczył kapelana Solidarności Ks. Marian Kopko aż do 1989 r. był rozpracowywany przez służby komunistyczne. Przez wiele lat był kapelanem miedziowej Solidarności Archiwum sanktuarium w Krzeszowie

- Wszystko, co do tej pory robiłem, robiłem w służbie dla Boga i dla drugiego człowieka. Dlatego przyznaniem mi tego wyróżnienia jestem bardzo stremowany - mówił skromnie ks. Kopko, komentując dzisiejsze wydarzenie. 

Ks. Marian Kopko urodził się w 1951 w Nowej Rudzie. W latach 1969-1971 odbył  zasadniczą służbę wojskowa we Wrocławiu. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszą parafią ks. Kopko była wspólnota pw. Świętej Trójcy w Legnicy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. czynnie włączył się w działalność zdelegalizowanej "Solidarności". Ukrywał jej działaczy w swoim mieszkaniu. Przechowywał i kolportował podziemną prasę i ulotki.

Od 1985 r. pracował jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Organizował tam Duszpasterstwo Ludzi Pracy, odprawiał Msze św. za ojczyznę. Był inicjatorem wykładów, spotkań i wystaw o tematyce patriotycznej.

W 1987 roku został skazany przez kolegium ds. wykroczeń za zorganizowanie Mszy św. w Bielawie w dniu 1 maja.

Od 1991 roku był proboszczem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. Budowniczy kościoła parafialnego w Polkowicach oraz filialnych w Guzicach i Moskorzynie. Od 1992 r. pełnił funkcję kierownika Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. Od 1993 r. jest kanonikiem generalnym Kapituły Legnickiej. W czerwcu 2008 został proboszczem i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. 

Krzyże wręczane były działaczom opozycji z lat 1956-1989. W sumie Krzyże Wolności i Solidarności wręczono dziś 47 osobom, w tym 11 pośmiertnie. Wśród nich są ofiary pacyfikacji kopalni "Wujek" z grudnia 1981 r. 

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, z okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. 

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Dotąd odznaczenie otrzymało ponad 700 działaczy.