Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli

Jędrzej Rams

publikacja 01.11.2015 20:25

Pożegnaliśmy w tym roku m.in. bp. Pazdura, ks. Zbigniewa Tracza, ks. Krzysztofa Cebulę...

Miniony rok obfitował w wiele odejść do Pana. Zwłaszcza odeszło wielu kapłanów, którzy poprzez swoją pracę dali się zapamiętać jako wytrwali pracownicy winnicy Pańskiej.

Na kolejnych kartach będziecie mogli przypomnieć sobie te osoby oraz ich życiorysy.

Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli   Śp. bp Józef Pazdur Arch. Gościa Niedzielnego Bp Józef Pazdur zmarł 7 maja 2015 roku.

Urodził się 22 listopada 1924 r. w Woli Skrzydlańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął we wrocławskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela 23 grudnia 1951 r. z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. W latach 1972-1974 był proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chojnowie. Od 1985 r. był biskupem pomocniczym we Wrocławiu. W 2000 r. przeszedł na emeryturę.

Był m.in. honorowym obywatelem Chojnowa.

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Pazdura odbyły się w poniedziałek 11 maja w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Ciało zmarłego zostało złożone w grobowcu biskupów wrocławskich.na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli   Ks. Zbigniew Tracz odszedł do Pana 12 stycznia 2015 r.

Pochodził z Oławy i po ukończeniu technikum w Jelczu wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Ukończył je w 1982 roku przyjmując święcenia prezbiteratu. Posługiwał m.in. w Bolesławcu i we Wrocławiu. Pierwszą parafią w której służył jako proboszcz były Kwietniki pod Jaworem. Od 1998 roku pełnił funkcję proboszcza w powstałej w Jaworze parafii pw. Miłosierdzia Bożego. To wówczas parafia zyskała z poradzieckiego mienia budynki, w których powstała m.in. parafialna świątynia. Obok zaczęto budować obecny kościół pw. św. s. Faustyny  Kowalskiej. Przez wiele lat ks. Zbigniew Tracz był ojcem duchownym Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Wiele osób kojarzy go głównie z bajek po Apelu Jasnogórskim, które opowiadał swoim głębokim, ciepłym i spokojnym głosem.

Rada Miasta Jawora nadała mu w w 2004 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jawora.

Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli   Śp. ks. Ryszard Dąbrowski Jędrzej Rams /Foto Gość Ks. Ryszard Dąbrowski odszedł do Pana 25 kwietnia 2015 r., podczas pielgrzymki do Medjugorie.

Był proboszczem par. pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, gdzie pracował od końca 2012 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął we Wrocławiu w 1982 roku.

Posługiwał kolejno w Strzelinie, Wrocławiu-Leśnicy, Jelczu-Laskowicach, Wiązowie i Sulikowie oraz już jako proboszcz w Siedlcach, skąd przyszedł po 19 latach pracy do Kamiennej Góry.

 

Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli   Śp. ks. kanonik Krzysztof Cebula MIrosław Jarosz/ Foto Gość Ks. kanonik Krzysztof Cebula zmarł w piątek 10 lipca 2015 r. Przyczyną śmierci był zator płucny.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła, którym przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. 

Zmarły kapłan urodził się 4 VII 1959 r. w Świerzawie. Święcenia prezbiteratu przyjął 24 maja 1987 r. we Wrocławiu. Był wicedziekanem dekanatu Głuszyca, od 10 lat proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie.

Podczas swojego kapłańskiego posługiwania m.in. przez 6 lat w par. pw. Zwiastowania NMP w Mirsku. Później służył już jako proboszcz w parafii w Jedlinie Zdrój oraz Walimiu.

Od czasu pracy w Jedlinie Zdrój aż do zmiany w 2003 roku był asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej.

Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli   Ks. prałat Tadeusz Jordanek Jędrzej Rams /Foto Gość Wieczorem 14 stycznia dotarła do nas informacja o śmierci ks. prałata Tadeusza Jordanka. Był to najstarszy kapłan diecezji legnickiej.

Ks. prałat Tadeusz Jordanek urodził się w 1924 roku w Kętach niedaleko Krakowa. Już przed wojną pragnął wstąpił do zakonu, jednak wybuch walk pokrzyżował mu plany. Po wojnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Ukończył je jako jeden z pierwszych roczników w 1954 roku.

Pracował m.in. Głuszycy oraz w Oleśnicy. Pierwsze probostwo objął w Wabienicach (obecnie powiat oleśnicki, gmina Bierutów). Tam przywrócił kult obrazowi Matki Bożej Złotopotockiej. Od 1976 aż do 2005 roku pracował w parafii pw. Zwiastowania NMP w Mirsku.

Módlmy się za kapłanów, którzy odeszli   Śp. ks. prałat Józef Gniatczyk Jędrzej Rams /Foto Gość Zaledwie kilka dni temu, bo 19 października 2015 roku odszedł ks. Jerzy Gniatczyk.

Ks. Jerzy Gniatczyk urodził się 26 marca 1950 r. w Nowej Rudzie. Był absolwentem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1975 roku. Tytuł kanonika otrzymał w 2002 roku. Pięć lat później tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1975-1976 był wikariuszem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu, później w parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie. W czasie stanu wojennego posługiwał w parafii pw. św. Michała w Polkowicach. To tam w 1981 roku przyczynił się m.in. do zawieszenia krzyży w szkołach.

Od 1987 roku proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze-Czarne. Od 1991 roku kapelan policji garnizonu w Jeleniej Górze, 1991-2009 duszpasterz jeleniogórskiej prokuratury.

Za zasługi w dziedzinie działalności społecznej Rada Miejska Jeleniej Góry w 2007 roku uhonorowała księdza Jerzego Gniatczyka tytułem “Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”.

Za wspieranie "S" w 2010 roku przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda uhonorował go medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność".