Grody dla Bernasa

Roman Tomczak

publikacja 09.05.2015 19:01

Paweł Bernas z teamu ActiveJet zwyciężył w tegorocznych, jubileuszowych Grodach. Ostatni etap, kryterium uliczne w Legnicy wygrał Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji Żory).

Grody dla Bernasa Grody to jedna z największych, a na pewno jedna z najbardziej widowiskowych imprez sportowych w Polsce Roman Tomczak /Foto Gość

Po czterech dniach ścigania, odwiedzeniu czterech miast i przejechaniu ponad 600 kilometrów, jubileuszowy, 50. wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich przeszedł do historii. To znakomite widowisko sportowe dało wiele satysfakcji kibicom, którzy niemal na każdym kroku towarzyszyli zmaganiom kolarzy.

Dziś krótko po godz. 16 zakończył się czwarty, ostatni etap Grodów. Trasa kryterium ulicznego wiodła ulicami Legnicy. Kolarze mieli do pokonania dwanaście 7,5-kilometrowych rund. Mimo, że etap obfitował w spektakularne ucieczki (ostatnia miała nawet 50 s przewagi nad peletonem) do mety przyszła cała grupa.

Na finiszu najszybszy był Sylwester Janiszewski zawodnik Wibatechu Fuji Żory. Drugie miejsce wywalczył Pascal Ackermann (Rad-Net Rose). Warto przypomnieć, że Niemiec zwyciężył podczas drugiego etapu wyścigu rozgrywanego w Polkowicach. Na trzeciej pozycji kryterium w Legnicy sklasyfikowany został pierwszy lider wyścigu, Paweł Franczak (ActiveJet).

Jednak zwycięzcą klasyfikacji generalnej 50. wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich (oficjalnie: CCC Tour Grody Piastowskie) został młody zawodnik grupy ActiveJet, Paweł Bernas. Przejechanie całego wyścigu zajęło Bernasowi 14 godzin, 47 minut i 30 sekund.

Drugie miejsce w "generalce" zajął Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice). Tak wysoka pozycję zapewniły mu trzy sekundy, zdobyte na lotnej premii na 45. kilometrze. Trzecie miejsce zajął Czech Jiri Polnicky (Whirpool Author).

Brązowy trykot zwycięzcy klasyfikacji punktowej zachował Paweł Franczak. Zielona koszulke w klasyfiikacji górskiej zawiezie do domu Włoch  Moreno Gianpaolo. W klasyfikacji młodzieżowej zwyciężył Niemiec Silvio Herklotz. Najlepsza drużyną 50. Grodów zostali kolarze CCC Sprandi Polkowice.

Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich rozgrywany jest bez przewry od 1966 r. To druga po Tour de Pologne najstarsza impreza kolarska w Polsce.