Anioły z jednym skrzydłem w Lubinie

Roman Tomczak

publikacja 04.12.2013 12:58

Podczas happeningu niepełnosprawni i ich opiekunowie uczyli w Lubinie tolerancji i tego, jak zwalczać krzywdzące stereotypy.

Anioły z jednym skrzydłem w Lubinie Happening na Wzgórzu zamkowym zdominował tego dnia wszelkie inicjatywy w Lubinie Roman Tomczak /GN

Przed Ośrodkiem Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie spotkali się m. in. podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych oraz wolontariusze z lubińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Większość przebrana była za anioły, lub przyniosła ze sobą wizerunki skrzydlatych, białych postaci.

Obecność aniołów tłumaczyło hasło lubińskiego spotkania niepełnosprawnych: „Każdy z nas jest aniołem z jednym skrzydłem. Jeśli chcemy pofrunąć, musimy mocno się objąć”. Obejmujących się było rzeczywiście sporo, a prowokowała do tego nie tylko chęć wzbicia się wspólnie w górę, ale także mroźna, wieczorna aura.

Atmosferę spotkania w namacalny sposób podgrzał występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej Księstwa Legnicko-Brzeskiego z Zamku Grodziec. Tym razem jej członkowie nie wcielali się w rycerzy i damy dworu, tylko zaprezentowali ekscytujący pokaz posługiwania się ogniem.

Anioły z jednym skrzydłem w Lubinie   W obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych włączyły się także dzieci z TPD Roman Tomczak /GN

Część artystyczną lubińskiego happeningu kontynuowali uczniowie ze Szklar Górnych oraz grupa tańca nowoczesnego Fuego z Centrum Kultury „Muza”. Przygotowano także konkursy i zabawy edukacyjne. Zwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych był koncert zespołu Loka.

Happening zorganizowali wspólnie Cuprum Arena, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych oraz Stowarzyszenie Pro Humanitatis.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został w 1992 r. Happeningi oraz wydarzenia z nim związane mają na celu m. in. zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej oraz zwalczanie stereotypowych uprzedzeń. Dodatkowo kładą nacisk na integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem, priorytetowo traktując ich czynne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym.