Bitwa, po której odeszli Francuzi

Roman Tomczak

publikacja 02.12.2013 13:21

W najbliższy piątek (06.12.) w jaworskim Muzeum Regionalnym odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy. Miasto przypomina w ten sposób o dwusetnej rocznicy bitwy nad Kaczawą.

Bitwa, po której odeszli Francuzi Bitwa nad Kaczawą zadecydowała, że ze śląskiego teatru działań wojennych musieli odejść Francuzi Roman Tomczak /GN

Postać Napoleona Bonapartego zapisała się w historii całego kontynentu. Dla Polaków, którzy śpiewają o nim w swoim hymnie narodowym, jest symbolem niepodległościowych nadziei.

Dziwnym zrządzeniem losu, latem 1813 roku, ziemia jaworska stała się centrum wydarzeń na miarę międzynarodową. To tutaj, 26 sierpnia, Armia Bobru pod dowództwem francuskiego marszałka Étienne'a Alexandra Macdonalda stoczyła bój z koalicją wojsk prusko-rosyjskich, dowodzoną przez generała Gebharda Leberechta von Blüchera. Jak podkresla Arkadiusz Muła z Muzeum Regionalnego w Jaworze, po obu stronach stanęło ponad sto tysięcy żołnierzy.

– Wykorzystawszy błędy dowódców francuskich, z pomocą Rosjan, Prusacy wygrali bitwę. Porażka francuskiej armii w tym starciu rozpoczęła pasmo klęsk Wielkiej Armii i jej stopniowe wycofywanie się w kierunku Saksonii i Turyngii, gdzie ostateczny cios zadano Bonapartemu pod Lipskiem – wyjaśnia historyk.

Bitwa, po której odeszli Francuzi   Ich miejsce zajęli zwycięscy Prusacy. Na zdjęciach: fragment inscenizacji bitwy, przeprowadzonej w Piotrowicach k. Chojnowa Roman Tomczak /GN

W dwusetną rocznicę tego wydarzenia, Muzeum Regionalne w Jaworze przygotowało wystawę pt. „Rok 1813. W dwusetną rocznicę bitwy nad Kaczawą”. Zaprezentowane będą m. in. zabytki przywiezione na tę okazję z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

– Kilka egzemplarzy broni z epoki napoleońskiej pochodzi ze zbiorów jaworskiego kolekcjonera Jana Karły – przypomina Arkadiusz Muła. – Pokazane będą także m.in. mapy, plany bitwy, nieznane archiwalia jaworskie oraz warcaby, którymi osobiście grał Napoleon Bonaparte, przebywając w Lwówku Śląskim – zaznacza.

Dodatkową atrakcją będzie makieta bitwy nad Kaczawą oraz świeże napoleonki z jednej z jaworskich cukierni. W klimaty napoleońskie wprowadzi przybyłych na wernisaż grupa rekonstrukcyjna „Pokazy historyczne.pl”. Wystawa, która była wcześniej udostępniona w Muzeum Miedzi w Legnicy, czynna będzie do końca kwietnia przyszłego roku.