Było i nie minęło (cz. 1)

Jędrzej Rams

publikacja 29.12.2012 20:35

Zapraszamy do przypomnienia sobie, czym żyła diecezja legnicka w minionym roku. Oto pierwsza część, obejmująca wydarzenia do końca maja 2012 roku.

Było i nie minęło (cz. 1) Najważniejszym wydarzeniem tego roku było zakończenie prac I Synodu Diecezji Legnickiej Jędrzej Rams/GN

Oto wybrane najważniejsze wydarzenia, które miały duże znaczenie dla wiernych diecezji legnickiej:

Orszaki i Pochód Trzech Króli

6 stycznia w trzech miejscowościach po raz pierwszy w historii diecezji legnickiej przeszły pochody Trzech Króli. W Jeleniej Górze oraz Nowogrodźcu były to Orszaki Trzech Króli, zaś w Legnicy – Pochód Trzech Króli. Orszaki powstały w łączności z ogólnopolską inicjatywą o tej samej nazwie. W Jeleniej Górze organizatorem było Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. W Nowogrodźcu – parafia pw. śś. Piotra i Pawła. Legnicki pochód był pomysłem autorskim Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli. Pochody okazały się strzałem w dziesiątkę. W 2013 roku przez diecezję legnicką przejdzie aż 9 Orszaków Trzech Króli.

Zakończenie renowacji Krzeszowa

Pod koniec lutego oficjalnie został rozliczony projekt rewaloryzacji pocysterskiego opactwa w Krzeszowie. Tym samym zakończył się kilkuletni program przywrócenia blasku bazylice mniejszej oraz pozostałym budynkom. W latach 1992–2006 diecezja legnicka wydała z własnych środków na remonty i zabezpieczenie bazyliki około 13 mln zł. Dwa etapy rewaloryzacji wspierane przez fundusze Unii Europejskiej pochłonęły łącznie ok. 45 mln zł. Podczas prac m.in. odmalowano 1700 mkw. polichromii, pokryto miedzianą blachą prawie 6 tys. mkw. dachu i odnowiono prawie 11 tys. mkw. elewacji.

Zakończenie synodu

I Synod Diecezji Legnickiej zakończył swoje prace 24 marca. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela biskup legnicki Stefan Cichy podpisał dokumenty synodalne. Tym samym zatwierdził poszczególne sprawozdania komisji i zespołów synodalnych, statuty, regulaminy oraz wskazania, które powstały w ramach debat. Dziękczynna Eucharystia została odprawiona w legnickiej katedrze. W uroczystościach wzięli udział m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, biskupi z sąsiednich diecezji, a także ponad 4 tys. wiernych. Synod rozpoczął prace 16 października 2007 roku i trwał 1621 dni. Podpisane przez bp. Stefana Cichego dokumenty synodalne obowiązują wszystkich diecezjan od 30 kwietnia 2012 roku.

IV Marsz Dla Życia

W Niedzielę Palmową ulicami Legnicy przeszedł kolejny Marsz Dla Życia. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: „Wyznajemy Prawdę”. W trakcie przygotowań odbyła się zbiórka artykułów szkolnych pt. "Kredka dla Dziecka". Do zbiórki włączyło się 68 grup z całej diecezji. Warto podkreślić, że zorganizowanie i dopilnowanie tak dużego przedsięwzięcia, jakim była 40-dniowa modlitwa czy przygotowania do Marszu, wymagały wielkiej pracy. Podołał temu zespół organizatorów, wśród których byli m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka i Fundacji Pro czy nawet doradcy życia rodzinnego.

Peregrynacja św. Józefa

Dokładnie 1 maja w diecezji legnickiej rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu św. Józefa z legnickiej katedry. Tego dnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się uroczystość uhonorowania ludzi szczególnie zaangażowanych w prace I Synodu Diecezji Legnickiej. Bp Stefan Cichy wręczył wybranym osobom okolicznościowe medale oraz oba tomy dokumentów synodalnych. Po tym spotkaniu w legnickiej katedrze została odprawiona Eucharystia. Zakończyła ją procesja z obrazem św. Józefa do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Był to pierwszy przystanek peregrynacji. Zakończy ją przyjazd obrazu do katedry w październiku 2015 roku.