Tam, gdzie żołnierze, tam i pamięć

Jędrzej Rams / Gość Niedzielny

publikacja 15.08.2012 19:17

Jelenia Góra pamiętała o święcie Wojska Polskiego, mimo, że już od 8 lat w mieście nie stacjonują żołnierze.

Tam, gdzie żołnierze, tam i pamięć Jędrzej Rams / Gość Niedzielny

Dokładnie o godz. 12.15 spod Bramy Wojanowskiej wyruszyła wojskowa parada. Na jej czele kroczyli muzycy Filharmonii Dolnośląskiej w strojach z epoki napoleońskiej, za nimi żołnierze kompanii honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Pochód zamykali kombatanci oraz poczty sztandarowe, m.in. policji.

Przemarsz zakończył uroczysty apel na placu przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to świątynia garnizonowa, dla byłego już garnizonu Jelenia Góra. Jak zaznaczył płk. Gołębiowski, prowadzący uroczystość, jest to ostatni wojskowy budynek w mieście.  Na dodatek proboszcz tej parafii ks. płk dr Andrzej Bokiej jest ostatnim czynnym żołnierzem w Jeleniej Górze.

Po przemowach oficjeli nadszedł główny moment spotkania – odsłonięcie pięciu kolejnych tablic z miejsc walki Polaków o niepodległość. W zeszłym roku z inicjatywy Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR, organizatora dzisiejszych uroczystości,  przed kościołem postawiono pomnik upamiętniajmy bohaterską walkę naszego narodu o niepodległość. Nosi on nazwę „Wolność krzyżami się mierzy”. Znalazły się wówczas na nim tabliczki upamiętniające m.in. walki pod Monte Cassino oraz nad Nysą Łużycką. Dzisiaj odsłonięto tabliczki z Chocimia 1621-1673, Kirlibaby 1915, Lenino 1943, Westerplatte 1939 oraz Wału Pomorskiego 1945.

Zwieńczeniem uroczystości była Eucharystia sprawowana w Sanktuarium Krzyża Świętego o godz.13.

Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia zostało ustanowione w 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej bitwy, jaką Wojsko Polskie wydało armii bolszewickiej 15 sierpnia 1920 roku. Bitwa ta znana jest jako Cud nad Wisłą. 

 

TAGI: