Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uratowali 1000 więźniarek, w tym 280 Żydówek. Teraz mają tablicę

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, którzy wyzwolili obóz koncentracyjny w Holiszowie, maszerowali do Czech przez Krzeszów i Kamienną Górę.

"W tym miejscu w dniu 5.05.1945 roku polscy żołnierze z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych wyzwolili 1000 więźniarek z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. W tym uratowali 280 Żydówek przed spaleniem żywcem przez SS".

Tablicę o takiej treści wmurowali dziś członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Trójjęzyczną tablicę zamontowano na historycznym murze, okalającym niegdyś niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie. Karol Wołek, prezes ZŻNSZ, przypomina, że wyzwolenie obozu przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej było niezwykle ważnym wydarzeniem dla polskiej polityki historycznej i wizerunku Polaków na całym świecie.

- To pokazało na niepodważalnych faktach stosunek Polskiego Państwa Podziemnego i narodu polskiego do niemieckiej polityki Holokaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych - mówi. Na temat wmurowania tablicy wypowiedział się także Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Pamiętam, że fakt wyzwolenia obozu przez Brygadę Świętokrzyską przyjęliśmy z wielkim zadowoleniem, choć nie ukrywam, że u części naszych kolegów działalność brygady oceniana jest krytycznie. Niemniej myślę, że wyrażę opinię większości z nas, jeśli powiem, że wyzwalając obóz w Holiszowie, żołnierze NSZ dali dowód swojego patriotyzmu i swojej antyniemieckości - uważa Filipkowski.

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ wyzwolili obóz po długim marszu z Kielecczyzny przez Dolny Śląsk aż do Czech. Po drodze mijali m.in. Krzeszów i Kamienną Górę. Robili to niemal pod nosem wojsk sowieckich. Dlatego niektórzy do dziś uważają, że pomogło im w tym porozumienie z Niemcami o powstrzymaniu się od walki.

- Z punktu widzenia historycznego działalność NSZ oceniamy pozytywnie, szczególnie w okresie powojennym, kiedy walczyli z tzw. zniewoleniem komunistycznym - podkreśla Tadeusz Filipkowski. Z kolei Karol Wołek zwraca uwagę, że tablica będzie nie tylko przypominała o polskich wyzwolicielach tysiąca kobiet, ale będzie także pełniła inną ważną funkcję. - Upamiętni wydarzenia, których przypominanie broni nas przed niesłusznymi oskarżeniami i roszczeniami oraz obala negatywne i fałszywe stereotypy o Polakach na Zachodzie - mówi prezes ZŻNSZ.

Tablica poświęcona wyzwolicielom z Brygady Świętokrzyskiej została wmurowana niedaleko dwóch innych, ufundowanych przez władze Holiszowa oraz mieszkańców miasta. Uroczyste odsłonięcie tablicy i jej poświęcenie zaplanowano na 5 maja, w 72. rocznicę wyzwolenia obozu w Holiszowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy