• facebook
 • rss
 • Teraz po obu stronach Bobru

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 04.01.2018 12:00

  Oddziały Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych robią, co mogą, żeby przybywało u nas szlaków turystycznych. I to się udaje!

  Park Krajobrazowy Doliny Bobru oraz Rudawski Park Krajobrazowy to domena jeleniogórskiego oddziału Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (DZPK). Drugi w naszej diecezji oddział ma swoją siedzibę w Legnicy. Oba od lat dbają o promocję i odpowiednie utrzymanie parków na swoim terenie.

  Oddział w Jeleniej Górze zlecił kilka lat temu wykonanie filmów o walorach Doliny Bobru i obszaru Rudaw Janowickich. Niedawno na swojej stronie internetowej umieściła go gmina Wleń, największy samorządowy właściciel na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

  - Staramy się współpracować z DZPK w każdej sferze. Uważamy, że przynosi to obopólne korzyści. Praca wykonywana przez zarząd parków nie idzie na marne, my promujemy walory lokalnej przyrody - mówi Adam Kondratowicz z wydziału promocji UMiG we Wleniu.

  Ze współpracy zadowolona jest także Agnieszka Łętkowska, dyrektor jeleniogórskiego oddziału Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

  - Chcielibyśmy, aby tak jak Wleń współpracowały z nami wszystkie samorządy. Tak różowo jednak nie jest - śmieje się dyrektorka. A powodów do współpracy jest wiele. Jednym z największych projektów było uruchomienie po trzech latach prac szlaku Borowy Jar z Jeleniej Góry do Siedlęcina.

  - Co roku prowadzimy prace związane z infrastrukturą turystyczną na terenie parków, oznakowaniem szlaków czy utrzymaniem miejsc parkingowych. Ubiegły rok był pod tym względem bardzo pracowity, ale ten zapowiada się jeszcze lepiej - mówi dyrektor Łętkowska.

  Dzięki staraniom jeleniogórskiego oddziału DZPK turyści mogą już m.in. korzystać z tras po obu stronach Bobru. Co ciekawe, korzystają z niego także pielgrzymi, m. in. ci, którzy podążają z pielgrzymka franciszkańską z Lwówka Sląskiego.

  DZPK nadal robi, co może, aby zainteresować współpracą lokalne samorządy. A jest ich sporo, więc i potencjał mają duży. Tylko na terenie parków rudawskiego i doliny Bobru leżą takie gminy jak Mysłakowice, Marciszów, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Kowary, Stara kamienica, Świerzawa czy Lubomierz i Gryfów Śląski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół