• facebook
 • rss
 • Za służbę rodzinom i niepełnosprawnym

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 27.11.2017 11:45

  Biskup legnicki wręczył kolejne papieskie odznaczenia "Benemerenti".

  Trwa rok jubileuszu 25-lecia diecezji legnickiej. Kolejną odsłoną świętowania było wręczenie medalu papieskiego „Benemerenti”  siedmiu osobom świeckim. Odznaczenia otrzymali państwo Stanisława i Jan Sławscy z Legnicy, Bogumiła Wiśniewska z Jawora, Maria Przystasz z Legnicy, Irena i Ryszard Orzelscy z Jeleniej Góry oraz Zuzanna Cywka z Bolesławca.

  Odznaczenie „Benemerenti” zostało ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, a jest przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

  Państwo Stanisława i Jan Sławscy od 25 lat bardzo aktywnie włączają się w życie Kościoła diecezjalnego i swojej parafialnej wspólnoty (należą do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy). Od momentu powstania diecezji w 1992 roku niezwykle ofiarnie zaangażowali się w tworzące się struktury Legnickiej Kurii Biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego.

  Stanisława Sławska – w 1992 roku zwolniła się z pracy państwowej, by pomagać w tworzeniu się Wyższego Seminarium Duchownego. Ciesząc się zaufaniem swoich przełożonych, pełniła jednocześnie dwie ważne funkcje: była zaopatrzeniowcem oraz prowadziła dom biskupa pomocniczego. Wszystkie powierzone zadania spełniała z niezwykłą gorliwością. Poświęciła temu też swoje zdrowie.

  Jan Sławski – kierowca kurialny (oddelegowany także do posługi biskupa pomocniczego), zawsze dyspozycyjny, gotowy do pracy w sytuacjach nadzwyczajnych, dyskretny, pobożny. Zrezygnował z pracy zawodowej jako kierowca, by wspierać diecezję tworzącą swoje struktury kościelne.

  Bogumiła Wiśniewska – emerytowana nauczycielka religii, długoletnia katechetka najpierw w parafii pw. św. Marcina w Jaworze, a potem także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze. Swoją pracę wykonywała zawsze z największą starannością, troszcząc się o religijne wychowanie młodego pokolenia. Od samego początku swojej posługi katechetycznej z wielką pasją, troską i wrażliwością odnosiła się do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przygotowując je do przyjęcia sakramentów świętych. W latach 1998-2008 pełniła funkcję doradcy metodycznego i konsultanta ds. katechezy w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu – Filia w Legnicy. Od kilku lat prowadzi również zajęcia z pedagogiki specjalnej dla alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Jest autorką programu katechetycznego dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

  Maria Przystasz – od początku ustanowienia diecezji legnickiej bardzo aktywnie włącza się w wiele obszarów życia Kościoła lokalnego, nie tylko w zakresie historii sztuki sakralnej, ale też w ważnym obszarze duszpasterstwa osób niepełnosprawnych. Dokumentuje istotne wydarzenia z życia Kościoła diecezjalnego. Jest autorką kilkunastu tysięcy zdjęć, które stanowią dokumentację funkcjonowania struktur kościelnych w naszej diecezji, zwłaszcza Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Nie do przecenienia są jej zasługi w zakresie dokumentacji kartograficznej. Mając właściwe wykształcenie i zdobyte wieloletnią pracą doświadczenie kartograficzne, tworzyła mapę diecezji nie tylko na etapie jej organizowania, ale także przez lata służyła, przygotowując różnego typu opracowania dla poszczególnych dekanatów i parafii. Zawsze czyniła to bezinteresownie i bez specjalnego wynagrodzenia.

  Na wniosek środowiska osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin została odznaczona honorowym tytułem „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej”. Wszelkie inicjatywy podejmowane (bez rozgłosu) przez panią Marię cieszyły się ogromnym uznaniem środowiska osób niepełnosprawnych.

  Zawsze skromna, otwarta, serdeczna, uśmiechnięta i dobra. Można bez przesady powiedzieć, że poświęciła się służbie Kościołowi i sprawom ludzi prostych, nierzadko opuszczonych i słabych. W jej domu, zawsze otwartym dla biednych i potrzebujących, stale można spotkać osoby niepełnosprawne, którym stara się w miarę swoich skromnych możliwości pomagać.

  Zuzanna Cywka – od początku istnienia diecezji jest bardzo zaangażowana w pomoc rodzinom. Bezinteresownie i ofiarnie służy w charakterze doradcy życia rodzinnego w poradni w Bolesławcu. Od 29 lat jest związana z parafią pw. św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu. Jej działania na rzecz rodzin nie ograniczają się jednak tylko do parafialnej wspólnoty, ale z fachowych porad chętnie korzystają też mieszkańcy miasta i okolic. Jest osobą niezwykle życzliwą, uśmiechnięta, służącą dobrą radą i pomocą. To, co robi, czyni bez rozgłosu i specjalnego wynagrodzenia.

  Irena i Ryszard Orzelscy – od 44 lat żyją w sakramentalnym związku małżeńskim. Są rodzicami pięciorga dzieci, w tym dwojga już w niebie. Mają również czworo wnucząt. Od 22 lat są związani z Ruchem Spotkania Małżeńskie. Zaczynali jako uczestnicy, a od 19 lat służą jako liderzy Spotkań Małżeńskich. Prowadzą różne formy pracy apostolskiej: rekolekcje podstawowe i pogłębiające dla małżeństw sakramentalnych, rekolekcje i wieczory dla zakochanych, rekolekcje dla par niesakramentalnych oraz turnusy wakacyjne. Organizują też spotkania poweekendowe raz w miesiącu dla małżeństw sakramentalnych oraz dla par niesakramentalnych. Wszystkie działania podejmują z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół