• facebook
 • rss
 • Miasto z charakterem

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 26.11.2017 22:15

  Na skwerze, tuż przy jednym z najbardziej znanych węzłów kolejowych w Polsce, stanął odrestaurowany parowóz. Będzie przypominał o kolejarskiej tradycji Węglińca i zapewniał o jego kolejarskiej przyszłości.

  Węgliniec od ponad 150 lat utożsamiany jest z koleją, kolejnictwem i kolejarzami. To tu znajduje się jeden z największych i kluczowych w skali kraju węzłów kolejowych.

  Od 50 lat, czyli od roku 1967, kiedy miejscowość dołączyła do grona miast, w jej rozwoju i codziennym bycie nadal znacząca rolę odgrywa kolej. Kolejarski charakter miasta podkreślany jest tu także przez pamięć o patronce tej profesji, św. Katarzynie.

  W dzień jej liturgicznego wspomnienia odprawiono Mszę św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zwanym potocznie kościołem kolejowym. Mszy św. przewodniczył bp Stefan Cichy, biskup senior diecezji legnickiej.

  O kolejarskim charakterze Węglińca i jego ważnej roli komunikacyjnej mówił także w swojej homilii bp Stefan Cichy. Podczas Eucharystii modlono się również za duszę zmarłego dzień wcześniej Marka Podskalnego, przewodniczącego Sekcji Branżowej NSZZ „Solidarność” PKP Cargo.

  Wśród osób, które wzięły udział we Mszy św. dziękczynnej, obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta, czynni zawodowo i emerytowani kolejarze, kolejarskie oraz szkolne i strażackie poczty sztandarowe.

  Eucharystię wzbogacił śpiewem znakomity chór ze Zgorzelca oraz mistrzowska gra organisty z Czerwonej Wody. 

  Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej pionierom osadnictwa powojennego na tych terenach i pracownikom węzła PKP Węgliniec. Atrakcją tego miejsca jest także zabytkowy parowóz, starannie odrestaurowany wraz z dźwigiem kolejowym. (...)

  Cały tekst ukaże się w najbliższym, 48. numerze "Gościa Legnickiego".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół