Inscenizacja jednego z wojennych epizodów z 1918 r. zdominowała obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowane w Chobieni.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Eucharystii przewodniczył ks. Leszek Kowalski, proboszcz chobieńskiej wspólnoty wiernych.
Stałym elementem rocznicowych obchodów w Chobieni jest korowód wokół rynku, odbywający się zaraz po Mszy św. W tym roku wzięli w nim udział m.in. kawalerzyści z Poznania, którzy specjalizują się w odtwarzaniu wydarzeń historycznych związanych z polską wojskowością lat międzywojennych.
W programie tegorocznych obchodów przedstawili inscenizację historyczno-batalistyczną dotyczącą przejmowania władzy przez Polaków latach 1918-1919 oraz walk wyzwoleńczych.
W inscenizacji, która odbyła się w malowniczej scenerii chobieńskiego zamku, wzięło udział ok. 40 rekonstruktorów i 20 statystów. W tym samym miejscu odbyły się później występy artystyczne grup i zespołów działających w gminie Rudna.
Bardzo interesującym elementem narodowego święta w Chobieni była premiera przedstawienia patriotycznego w wykonaniu aktorów miejscowego zespołu teatru Na Końcu Świata. W jego skład wchodzą wyłącznie aktorzy amatorzy, głównie z Nieszczyc, Chobieni i okolicznych wsi.
Wielkim admiratorem talentu występujących na scenie aktorów, jak i repertuaru teatru niezawodowego Na Końcu Świata jest bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, który od lat towarzyszy kolejnym premierom.
Tym razem teatr zaprezentował przedstawienie opowiadające o początkach państwa polskiego i dylematach Mieszka I przed podjęciem decyzji o chrzcie.
W programie dzisiejszych uroczystości znalazły się także m.in. zwiedzanie zamku z przewodnikiem, animacje i konkursy dla dzieci i dorosłych, wystawa prac artystów z gminy Rudna oraz puszczanie lampionów w barwach narodowych.