Gość Bielsko-Żywiecki 08/2018 Archiwum

Rozwój to ich specjalność

Diecezja. Polkowice, Szklarska Poręba i Karpacz znalazły się w ścisłej czołówce najlepiej rozwijających się miast w Polsce - wynika z 15. Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Karpacz wygrał w kategorii gmin miejskich a Polkowice tryumfowały w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Karpacz zwyciężył także w rankingu samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość, a Szklarska Poręba była w tej konkurencji trzecia. 

Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, został opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brano m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1000 mieszkańców, ilość podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców czy też odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. 

- Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To zasługa fantastycznych samorządów. Pozyskiwanie inwestorów, tworzenie miejsc pracy, troska o inne obszary rozwijać gminy w sposób zrównoważony. To wielka wartość - twierdzi profesor Eugeniusz Sobczak, twórca rankingu.

Ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Przeprowadza co roku Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej i fundacja godła „Teraz Polska”, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy