• facebook
 • rss
 • Dzwony dzwonią, Czerniec się cieszy

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 08.11.2017 08:32

  Jedna z trzech zabytkowych dzwonnic zachowanych do dziś na terenie Gminy Lubin i jedna z pięciu w diecezji legnickiej - prawdziwa perła architektury sakralnej z końca XVIII w. - odzyskała dawną świetność.

  Dzięki współpracy gminy Lubin, parafii pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków zabytek, który wymagał natychmiastowej pomocy, udało się zachować dla przyszłych pokoleń.

  -  Szanse, że przetrwałaby ostatnie dwie wichury były niewielkie. To był ostatni moment na rozpoczęcie remontu i uratowanie dzwonnicy, symbolu naszej miejscowości - mówili mieszkańcy podczas oficjalnego otwarcia odrestaurowanego zabytku.

  Inicjatorem rozpoczęcia prac restauratorskich był ks. Tadeusz Żurek, proboszcz parafii w Siedlcach, do której należy kościół filialny w Czerńcu, oraz mieszkańcy tej miejscowości.

  - Bez tak wielkiej pomocy finansowej samorządu uratowanie naszej dzwonnicy byłoby niemożliwe - mówił kapłan podczas uroczystości poświęcenia zabytku.

  Wydarzenie to miało wyjątkowy wymiar i całą pewnością na długo zapisze w pamięci licznie zgromadzonych mieszkańców Czerńca i okolicznych miejscowości. Uroczystość poświęcenia odrestaurowanej kaplicy rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Waldemar Ćwikliński, dziekan Dekanatu Lubin Zachód, a koncelebrował ks. Tadeusz Żurek, wicedziekan. On też wygłosił homilię do wiernych. Podkreślał w nim potrzebę dbałości o obiekty kultu religijnego.

  - To wyraz miłości, przywiązania do Pana Boga, a także sposób wyrażenia wdzięczności za Jego opiekę nad nami i przyszłymi pokoleniami podczas naszej ziemskiej pielgrzymki. To także gwarancja, że tutaj,  w tym konkretnym miejscu, będziemy zawsze mogli liczyć na Jego pomoc i wsparcie - mówił ks. Żurek.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół