• facebook
 • rss
 • Emeryci szturmują ZUS

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 03.10.2017 15:09

  Od 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku do placówek ZUS wpłynęło w tym czasie ponad 20 tys. wniosków.

  - Po szturmie na ZUS w pierwszych dniach września teraz codziennie jest składanych coraz mniej wniosków - informuje Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dzisiaj średni czas oczekiwania w kolejce to zaledwie cztery minuty. Większość wniosków, ok. 60 proc., składają kobiety - dodaje rzeczniczka.

  Podobna sytuacja jest we wszystkich Biurach terenowych ZUS na terenie diecezji legnickiej. W Lubinie, Zgorzelcu czy Jeleniej Górze większość wniosków składają kobiety. Wnioski o przejście na emeryturę zgodnie z ustawa obowiązująca od 1 października to w niektórych miejscach 80 proc. wszystkich składanych wniosków.

  Np. w Legnicy o szybszą emeryturę wnioskowało we wrześniu 1043 osób na 1271 wszystkich złożonych wniosków. We Lwówku Śląskim 377 na 418, Polkowicach 193 na 235. W innych miastach podobnie: Bolesławiec 157 (221), Jawor 119 (160), Lubin 501 (708), Złotoryja 368 (443).

  Jak informuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, w trzecim kwartale tego roku do ZUS na Dolnym Śląsku może wpłynąć dodatkowo kolejnych 28 tys. wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października został przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn jest to 65 lat, dla kobiet 60.

  - Według szacunków zakładu, w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób osiągnie wiek emerytalny - informuje rzeczniczka. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół