• facebook
 • rss
 • Tu nikt Mu nie śpiewa

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 25.09.2017 10:48

  Kilkadziesiąt osób głuchych i niedosłyszących wzięło udział w Mszy św. celebrowanej w języku migowym przez ks. Dariusza Markowicza.

  Liturgia odprawiana w niemal zupełnej ciszy, bez śpiewu wiernych i dźwięku organów. To z pewnością niezbyt częste doświadczenie dla większości wiernych. Eucharystie dla osób głuchych i niedosłyszących organizowane są w Jeleniej Górze od wielu lat. Najpierw w parafii pw. św. Anny, teraz u św. Wojciecha.

  - Te spotkania z "migającym" kapłanem są nam bardzo potrzebne. Chcielibyśmy więcej takich Mszy świętych - mówi Irena Strojna, osoba głucha z Cieplic, obecna na Eucharystii.

  Na te niedzielne msze przychodzi tu kilkadziesiąt osób. Głównie to wierni w dojrzałym wieku i jeszcze starsze. To osoby w większości skupione wokół jeleniogórskiego klubu Polskiego Związku Głuchych. Pomocą przy zorganizowanych dla tych osób Mszach św. służą m. in. Barbara Łuczycka i Alina Borkowska, tłumaczki j. migowego.

  - Translacja liturgiczna jest bardzo trudna. Nie obejmuje wszystkich określeń, część trzeba upraszczać. Stale trwają prace, aby temu sprostać - mówi Alina Borkowska, która tłumaczyła niedzielną (24.09) Mszę św.

  - Cieszę się, że mogę odprawiać te Eucharystie. martwi mnie tylko, że nie ma na nich ludzi młodych. Przecież wśród nich także są głusi - mówi ks. Markowicz.

  Na terenie naszej diecezji językiem migowym w liturgii posługują się m. in. ks. Bronisław Kryłowski (diecezjalny duszpasterz głuchych), ks. Dariusz Markowicz i ks. Jerzy Jastrzębski. Od kilku lat języka migowego uczą się także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

  Najbliższą Mszę św. dla osób głuchych i głuchoniemych w jeleniogórskim kościele św. Wojciecha zaplanowano 8 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół