• facebook
 • rss
 • Słodki smak kultury

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 22.08.2017 08:25

  Atrakcyjnie zapowiada się tegoroczne Święto Chleba i Piernika w Jaworze. Przez trzy dni (od 25 do 27 sierpnia) będzie można m.in. na nowo poznać i zasmakować słodkiej kultury i tradycji miasta nad Nysą Szaloną.

  Raz w roku Jawor zamienia się w europejską stolicę piekarzy i piernikarzy. Podczas Święta Chleba i Piernika bogactwo smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników króluje w mieście.

  W tym roku nie zabraknie również ciekawych pokazów oraz warsztatów, obrazujących tradycje piernikarskie regionu, a przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Jaworze. Jak mówi Arkadiusz Muła, dyrektor muzeum, każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich.

  - Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się, jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów przygotowaliśmy w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki - mówi.

  Inną atrakcją, jaką Muzeum Regionalne przygotowało dla uczestników jaworskiego święta, będzie prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w świecie katarzynki, robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy.

  Wśród gości Święta Chleba i Piernika będą także Marcin Goetz i Oldřich Kvapil.

  Pierwszy w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli tworzyć własne piernikowe kształty.

  Z kolei Oldřich Kvapil to rzeźbiarz, który tworzeniem drewnianych form do pierników zajmuje się od 1966 roku. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł "nosiciela tradycji ludowej", przyznawany przez ministerstwo kultury dla osób szczególnie ważnych dla dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas naszej imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Oldřicha oraz podpatrzeć, jak tworzy swoje formy do pierników.

  Piernikowe atrakcje odbywać się będą w piątek 25 sierpnia oraz w sobotę 26 sierpnia od 10.00 do 20.00, zaś w niedzielę 27 sierpnia od 10.00 do 15.00.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół