• facebook
 • rss
 • Zmienia się adresat, trzeba zmieniać formę

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 14.07.2017 18:13

  Za dwa lata ma być gotowa podstawa programowa nauczania religii w szkołach. Zespół ekspertów przygotował już "mapę drogową" tych zmian. Jedno jest pewne: źródłem ich treści jest i będzie Pismo Święte.

  Przez trzy dni trwało spotkanie Zespołu Roboczego ds. Podstawy Programowej Katechezy i Programu Nauczania, zorganizowane w Domu na Białej Dolinie. Powodem zmian jest reforma oświatowa, która wejdzie w życie we wrześniu.

  Jak wyjaśnia ks. dr hab. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zmiany w szkolnictwie dają okazję do podsumowania dotychczasowych metod nauczania katechezy i wprowadzenia zmian, które są odpowiedzią na zmieniająca się rzeczywistość.

  - Do tych prac przystępujemy z dwóch powodów. Po pierwsze, wiadomo już, jaki kształt przyjmie reforma edukacji. Po drugie, posiadamy kierunkowe dokumenty oświatowe, takie jak np. dokumenty ministra edukacji narodowej o podstawie programowej kształcenia ogólnego. One z grubsza opisują specyfikę i filozofię kolejnych etapów kształcenia - informuje.

  Uczestnicy spotkania byli zgodni, że odnowa programowa jest potrzebna także Kościołowi w Polsce, bo dzieci i młodzież zmieniają się niemal z roku na rok. - A skoro zmienia się adresat, to trzeba zmienić też formę nauczania - mówił ks. prof. Tomasik. Wtórował mu ks. dr hab. Marian Zając z sekcji katechetyki Wydziału Teologii KUL, członek Komisji Wychowania KEP.

  - Naszym zadaniem jest ocalić to, co jest dobre. Nie ma potrzeby zmieniać rzeczy, które funkcjonują znakomicie. Ale idą nowe czasy, a wraz z nimi nowe wyzwania. Chcemy modernizować nasze podejście do tych spraw. Oczywiście te zmiany są podyktowane reformą oświaty. A dla nas jest to znakomita okazja do pewnego audytu, co można zrobić jeszcze lepiej, skuteczniej - powiedział.

  Zespół, który obradował w Szklarskiej Porębie, został powołany decyzją przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP bp. Marka Mendyka, biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Składa się z 21 osób, które na co dzień pracują w mniejszych grupach: przedszkoli, młodszych i starszych uczniów podstawówek, szkół średnich oraz szkół specjalnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • wietrzyk11
   15.07.2017 01:55
   Cytat: "Jedno jest pewne: źródłem ich będzie Pismo Św." Musimy koniecznie wyrazić wdzięczność za to jakże potrzebne i ważne zapewnienie. Bo przecież szanowny Zespół mógłby się oprzeć na innych źródłach.
  • wietrzyk11
   15.07.2017 01:57
   Drugi cytat: "dzieci i młodzież zmieniają się z roku na rok." Na drodze galopującej ewolucji, czy na drodze mutacji?
  • aniol58
   16.07.2017 14:02
   Dlaczego w tym wszystkim Nikt mnie nie pytał ani nie przesłał ankiety - co zostawić a co zmienić!!
  • aniol58
   16.07.2017 14:04
   dlaczego cięte są teksty Biblijne i brak ciągłości tekstów katechez? Rok liturgiczny można byłoby w pewnych momentach pogodzić z rokiem świeckim. np.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół