• facebook
 • rss
 • Będzie "Ja Jestem"

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 10.07.2017 14:04

  Już w najbliższą sobotę w Legnicy odbędzie się światowa premiera oratorium o Bogu.

  Oratorium „Ja Jestem” zbliża się wielkimi krokami. Od tygodnia kilkadziesiąt osób, grających i śpiewających, ćwiczy to wielkie dzieło w legnickim Centrum Kształcenia Ustawicznego. Dziennie odbywają po kilka prób, tak, by w sobotę zagrać i zaśpiewać najlepiej, jak tylko mogą.

  - Mają teraz wakacje i mogliby siedzieć przed komputerem, czytać książki czy siedzieć w parku i pić piwo. A są tutaj i pracują z nami – mówi Joanna Brylowska. - Są różne emocje. Niektóre w związku z zbliżającą się premierą rosną, a inne te, które towarzyszyły tworzeniu dzieła od miesięcy, już jakby przemijają. Na pewno jest w nas radosne oczekiwanie. Od zeszłego tygodnia, czyli po pierwszych dniach prób, wiem, że wszystko pójdzie dobrze. Ludzie są bardziej dojrzali niż rok temu i wszystko dobrze odbierają. Mamy cały skład instrumentalny, do chóru ciągle osoby dochodzą. Zaczynamy robić wyraz – nie czytamy nutek ale już śpiewamy dzieło – mówi Joanna Brylowska.

  Oratorium będzie opowiadało o dwóch najważniejszych Paschach w historii ludzkości. Pierwszej tej, która poprzedzała wyjście Izraelitów z Egiptu a drugiej tej sprawowanej przez Jezusa przed jego śmiercią za nasze grzechy. Do tego wątku dołączone są obrazy z Legnicy. To ze względu na historyczną rangę utworu czyli 25. lecie diecezji legnickiej.

  Dk. Adrian Sielicki tłumaczy, że stworzenie utworu, zespołu i całego środowiska wspierającego dzieło jest praktyczną realizacją wskazania jakie pozostawił św. Jana Paweł II w homilii wygłoszonej na legnickim lotnisku 2 czerwca 1997 roku.

  - Papież mówił tam, że (…) „jest wielkim zadaniem naszego pokolenia, wszystkich chrześcijan tego czasu, nieść światło Chrystusa w życie społeczne. Nieść je na «współczesne areopagi», ogromne obszary dzisiejszej cywilizacji i kultury, polityki i ekonomii. Wiara nie może być przeżywana tylko we wnętrzu ludzkiego ducha. Ona musi znajdować swój wyraz zewnętrzny w życiu społecznym. «Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego». To jest wielkie zadanie, jakie staje przed nami, ludźmi wiary.” (…) My to właśnie robimy. Tworzymy piękne dzieło przesiąknięte nadzieją chrześcijańską - mówi ksiądz diakon.

  W przerwach dk. Adrian zaprasza chętnych do krótkich konferencji, które pod kontem biblijnym, historycznym czy teologicznym podprowadzają uczestników do zrozumienia czym była pascha Starego Testamentu i czym jest „pascha” Nowego Testamentu.

  - Brałam udział w zeszłym roku w oratorium „Szczęśliwi”. Zostałam namówiona do wzięcia udziału. Miałam wakacje i nie miałam zamiaru brać udziału. To były ciężkie, wyczerpujące dwa tygodnie ale nie zamieniłabym ich na nic innego. Była świetna atmosfera, mnóstwo nowych znajomych, niesamowitych ludzi. Dlatego po roku wróciłam i chcę wziąć udział w Tm nowym oratorium - mówi Ewa Górska z Legnicy.

  Oratorium rozpocznie się w sobotę o 20.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół