• facebook
 • rss
 • Papieskie znaczki

  Jędrzej Rams Jędrzej Rams

  dodane 06.06.2017 15:11

  Kilkadziesiąt znaczków, obrazów i książek poświęconych Janowi Pawłowi II można obejrzeć w Legnicy.

  W Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy przez dwa dni będzie można zobaczyć ciekawą wystawę, która składa się z trzech różnych ekspozycji.

  Pierwszą jest zbiór przeróżnych dzieł lubińskich artystów poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Są tam obrazy namalowane farbami, wyszywanki, rzeźby, a także fotografie. Drugą część tworzą książki poświęcone papieżowi Polakowi odnoszące się tak do niego jak i do jego nauczania. Użyczyła ich Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej im. św. Jana Pawła II.

  Trzecią częścią wystawy jest prezentacja kilkudziesięciu znaczków, bloczków ze znaczkami, pocztówek, kopert i emblematów. Ich właścicielką i kuratorką wystawy jest Jolanta Kwaśny, katechetka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy.

  - To druga moja wystawa. Pierwsza była dwa lata temu w katedrze. Wtedy na okoliczność Tygodnia Papieskiego, teraz okazją jest 20. rocznica pobytu Ojca Świętego w Legnicy - mówi Jolanta Kwaśny. - Część kolekcji powstała spontanicznie. Kiedy Jan Paweł II został papieżem, zaczęłam zbierać znaczki. Część zginęło po wystawie u nas w szkole, kiedy zostałam okradziona. Z czasem zaczęłam zbierać już intencjonalnie. Kupowałam systematycznie, trochę szukałam - dodaje nauczycielka.

  Zbiór jest naprawdę okazały. Możemy zobaczyć św. Jana Pawła na spotkaniach z politykami, osobami Kościoła, chorymi czy dziećmi. Są znaczki okazjonalne, czyli wydane z okazji wyboru na Stolicę Piotrową, kolejnych rocznic czy wizyt w poszczególnych krajach. Są też znaczki wydrukowane z okazji beatyfikacji i kanonizacji papieża Polaka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół